Przewodniczący KEP złożył życzenia nowemu nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce

Przewodniczący KEP złożył życzenia nowemu nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce
fot. Salve TV / YouTube
PAP / pk

W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w naszej ojczyźnie pragnę serdecznie powitać księdza arcybiskupa oraz zapewnić o modlitwie w jego intencji - napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w życzeniach dla abp. Antonio Guido Filipazziego, którego papież Franciszek mianował nuncjuszem apostolskim w Polsce.

Decyzję papieża o mianowaniu dotychczasowego nuncjusza w Nigerii abp. Antonio Guido Filipazziego nuncjuszem apostolskim w Polsce, ogłosiła we wtorek nuncjatura apostolska w Polsce.

W życzeniach przekazanych we wtorek PAP abp Gądecki podkreślił, że decyzję papieża Franciszka przyjął "z wielką radością".

"W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w naszej ojczyźnie pragnę bardzo serdecznie powitać Księdza Arcybiskupa oraz zapewnić o modlitwie w Jego intencji" - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że cieszy go bogate doświadczenie dyplomatyczne, jakie abp Antonio Guido Filipazzi zdobył w czasie pracy Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, na placówkach w Sri Lance, Austrii i w Niemczech, a także - już jako nuncjusz - w Indonezji i Nigerii oraz - jako Stały Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej - przy Wspólnocie Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej".

"Życie i posługę księdza arcybiskupa powierzam Jasnogórskiej Królowej Polski, świętym patronom naszej ojczyzny oraz wstawiennictwu św. Jana Pawła II" - zaznaczył.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski poinformowało, że abp Antonio Guido Filipazzi urodził się 8 października 1963 r. w Melzo we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 10 października 1987 r., po czym rozpoczął pracę w diecezji Ventimiglia - San Remo.

Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego, po czym 1 lipca 1992 r. został skierowany do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej. Pracował na placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej na Sri Lance, w Austrii, w Niemczech i w sekcji ds. relacji z państwami Sekretariatu Stanu.

8 stycznia 2011 r. został mianowany nuncjuszem apostolskim i podniesiony do godności arcybiskupiej – został arcybiskupem tytularnym diecezji Sutri. Święcenia biskupie przyjął 5 lutego 2011 r. Od 3 marca 2011 r. pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Indonezji, a od 26 kwietnia 2017 r. był nuncjuszem w Nigerii.

Oprócz włoskiego zna również francuski, angielski i niemiecki.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

Przewodniczący KEP złożył życzenia nowemu nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.