Zmarł ks. Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

KAI /kb

W nocy z 11 na 12 kwietnia, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, historyk sztuki, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

To dzięki niemu muzeum zyskało nową siedzibę w dawnym Domu Dziekana przy Archikatedrze Warszawskiej.

Zadbał też o konserwację średniowiecznego Krucyfiksu Baryczków, o którym mówił, że to “warszawski odpowiednik krucyfiksu królowej Jadwigi na Wawelu”. Opiekował się kolekcją dzieł sztuki przekazaną przez Zbigniewa i Janinę Porczyńskich. Był m.in. archidiecezjalnym konserwatorem zabytków.

Biogram

Niespełna 60-letni ks. Mirosław Nowak we wrześniu obchodziłby 60 urodziny. Urodził się w 19 września 1961 w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1990 z rąk kard. Józefa Glempa.

DEON.PL POLECA

Wcześniej, w 1987 r. uzyskał magisterium z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim a w 2006 r. obronił doktorat nauk o sztuce .

Po święceniach, pracował jako wikariusz m.in. w parafiach w Kołbieli (1990-1991) i w Warszawie u św. Aleksandra (1993-1997). Przez 10 lat był też dyrektorem Biblioteki Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie (1998-2008) a następnie przez 5 lat proboszczem stołecznej parafii Wszystkich Świętych (2008-2013) i dziekanem dekanatu śródmiejskiego.

W kwietniu 2013 r. został dyrektorem Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i jednocześnie proboszczem parafii Świętej Trójcy na Solcu, gdzie w poklasztornych budynkach muzeum miało wówczas swą siedzibę.

Gdy w 2015 r. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przeniosło się na Dziekanię, ks. Nowak jeszcze przez dwa lata pozostał proboszczem parafii na Solcu, a od 2017 r. zamieszkał jako rezydent przy parafii Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście. Świątynia tej parafii to - jak wielokrotnie wspominał - najstarszy, murowany kościół na warszawskiej Starówce.

Ks. Mirosław Nowak angażował się w prace różnych gremiów eksperckich: od 2013 r. był członkiem Komisji Architektoniczno-Artystycznej Archidiecezji Warszawskiej, należał do Zespołu Ekspertów Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Caroll-Porczyńskich.

Od 2016 r. był konsultorem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego a od 2018 r. pełnomocnikiem ds. zarządzania i opieki nad Kolekcją im. Jana Pawła II.

Dyrektor Muzeum

Dla Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, którego jest/był dyrektorem od ośmiu lat, nowy rozdział rozpoczął się wraz z przeniesieniem zbiorów do zaadaptowanego na cele muzealne Pałacu Dziekana na Starym Mieście, tuż obok Archikatedry św. Jana Chrzciciela.

Obecna placówka to obiekt nowoczesny i dostosowany do potrzeb także osób niepełnosprawnych. Na trzech kondygnacjach o łącznej powierzchni 1200 m2, muzeum gromadzi i eksponuje dzieła sztuki religijnej i świeckiej.

Kolekcja liczy ok. 20 tys. obiektów a do najcenniejszych eksponatów należą: drzeworyty Albrechta Durera, obrazy Jacka Malczewskiego (Chrystus i Samarytanka), Vlastimila Hofmana (Kielich Goryczy), Francesco Bassano (Pokłon Pasterzy), Szymona Czechowicza, Franciszka Smuglewicza, prace Jana Lebensteina, rzeźby Henryka Kuny i Alfonsa Karnego, obrazy Józefa Czapskiego i Zdzisława Beksińskiego.

Ponadto Muzeum Archidiecezji Warszawskiej to także miejsce różnych spotkań dla miłośników sztuki. Ks. Nowak wraz ze swoimi współpracownikami organizował cykle różnych wykładów m.in. "Ars interpretandi. O odczytywaniu dzieła sztuki" współpracując przy tym z warszawskimi uczelniami

W 2020 r. gdy muzeum pozostawało zamknięte dla odwiedzających ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19, wraz z pracownikami przygotował nową aranżację stałej ekspozycji poświęconej kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, który w 1978 r. reaktywował działalność Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

W grudniu 2020 ks. Nowak przewodniczył Mszy św. i modlitwie o owoce beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego w archikatedrze Warszawskiej. Mówił wtedy o relacjach kard. Stefana Wyszyńskiego a kulturą >> YT https://www.youtube.com/watch?v=jdtAvZ7_p_o

"W czasie swojej całej posługi jako Prymasa Polski i arcybiskupa Warszawy i Gniezna, ksiądz Prymas troszczył się o odbudowę około 70 kościołów. Niektóre były całkowicie zniszczone, tak jak z resztą nasza archikatedra. Trzeba było je też jakoś ozdobić, więc przybyły uratowane ze Śląska z opactwa Cystersów i zostały umieszczone w kościołach warszawskich" – mówił.

"Kultura w rozumieniu Prymasa Tysiąclecia to przede wszystkim wyraz głębi ducha człowieka. Przenika jak zaczyn całe ludzkie życie i czyni je bardziej ludzkim. Sam był człowiekiem, który odznaczał się wielką kulturą. Jako fundament kultury ukazywał wyrażający się bezwarunkowym szacunkiem do człowieka jej humanistyczny wymiar" – tłumaczył.

W jednym z wywiadów powiedział, że „Wiara i sztuka są jak siostry, interesuje je niewidzialne” - Dotykają wieczności i prowadzą do pogłębienia relacji z Bogiem.

Widać to chociażby w dziejach sztuki, która zmienia się, rozwija pozostając otwarta na inspiracje z góry. Sztuka może być dla człowieka wierzącego ikoną, czyli oknem do nieba.

Inspirowana wiarą prowadzi do wieczności i pozwala trochę tę wieczność „podglądać” przez dzieła, które zobaczyć możemy chociażby w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Informacje o pogrzebie zostaną przekazane w późniejszym terminie.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Gołębiowski

Odkryj, jak działa polski mindhunter.

Seryjni mordercy, zamachowcy, gwałciciele, stalkerzy, pedofile, podpalacze...

Czy można wniknąć w umysł przestępcy i zrozumieć motywy, jakimi się kieruje? Czy na podstawie śladów na miejscu przestępstwa można stworzyć profil osobowościowy...

Skomentuj artykuł

Zmarł ks. Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.