Dochodzenie w sprawie abp. Głódzia prowadzone było w Archidiecezji Warszawskiej

5 miesięcy temu
KAI /kb

Diecezjalny etap dochodzenia w sprawie zaniedbań b. Metropolity Gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia - w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych archidiecezji gdańskiej - prowadzony był w Archidiecezji Warszawskiej.

Następnie dokumentacja została przekazana do Stolicy Apostolskiej, która nałożyła na arcybiskupa określone kary, o czym w dniu wczorajszym poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce.

W dniu 4 listopada 2020 r. Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała o zakończeniu diecezjalnego etapu dochodzenia prowadzonego w Archidiecezji Warszawskiej.

Ogłoszony wówczas komunikat Nuncjatury stwierdzał, że „w następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka "Vos estis lux mundi" (art. 10 § 1), upoważniła arcybiskupa metropolitę warszawskiego do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych archidiecezji gdańskiej.”

Art. 10 § 1 motu proprio "Vos estis lux mundi" dotyczy obowiązków metropolity i stanowi, że „poza przypadkiem, kiedy zawiadomienie jest ewidentnie bezpodstawne, metropolita bezzwłocznie prosi kompetentną dykasterię o powierzenie mu zadania rozpoczęcia dochodzenia. Ilekroć metropolita uzna zawiadomienie za zdecydowanie bezpodstawne, informuje o tym przedstawiciela papieskiego.

”Dochodzenie prowadzone z upoważnienia Stolicy Apostolskiej przez Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego dotyczyło - jak wskazuje powyższy artykuł - niedopełnienia przez Metropolitę Gdańskiego obowiązków wynikających z papieskiego motu proprio.

Po zakończeniu dochodzenia Archidiecezja Warszawska przekazała zgromadzoną dokumentację właściwym organom Stolicy Apostolskiej, które podjęły dalsze kroki.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller
25,83 zł
36,90 zł

Spójrz na siebie z łagodnością

Pragniesz zaakceptować siebie taką, jaką jesteś? Poczuć się kobietą spełnioną, żyjącą pełnią życia? Jak często obwiniasz się za to, że nie radzisz sobie z bólem, strachem i brakiem sił? Czy...

Skomentuj artykuł

Dochodzenie w sprawie abp. Głódzia prowadzone było w Archidiecezji Warszawskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.