Zmarł kard. Sebastian Koto Khoarai

KAI /kb

W wieku 91 lat zmarł kard. Sebastian Koto Khoarai, emerytowany biskup diecezji Mohale’s Hoek. Był on pierwszym w historii członkiem kolegium kardynalskiego z południowoafrykańskiego królestwa Lesotho.

Urodził się w Koaling, w diecezji Leribe, w ówczesnej brytyjskiej kolonii Basutoland 11 września 1929 roku. Chrzest przyjął w wieku 11 lat. Wstąpił do Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej.

Studia filozoficzne i teologiczne odbył w wyższym seminarium duchownym w Romie na terenie archidiecezji Maseru. Święcenia kapłańskie przyjął 21 grudnia 1956 roku. Dwa dni później ochrzcił swego ojca.

Był kolejno: prefektem w niższym seminarium duchownym w Maseru, rektorem seminarium diecezjalnego w Leribe, proboszczem w Mount Royal Mission, przełożonym wspólnoty swego zgromadzenia w Mazenod i tamtejszym proboszczem, prowincjałem w w Basutolandzie, wikariuszem generalnym archidiecezji Maseru i proboszczem tamtejszej katedry, wreszcie pierwszym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w Lesotho.

10 listopada 1977 roku został mianowany biskupem nowo utworzonej diecezji Mohale’s Hoek. Sakrę przyjął 2 kwietnia 1978 roku. Od 1982 do 1987 roku był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Lesotho.

W maju 2006 roku złożył rezygnację z pełnionych obowiązków w związku z ukończeniem przewidzianego prawem kanonicznym wieku, ale był administratorem apostolskim tej diecezji do lutego 2014 roku.

Papież Franciszek mianował go kardynałem na konsystorzu 19 listopada 2016 roku. Jednak sędziwy purpurat nie pojechał do Watykanu. Insygnia godności kardynalskiej odebrał 21 stycznia 2017 roku w Lesotho z rąk kard. Wilfrieda Foxa Napiera z Durbanu w RPA i nuncjusza apostolskiego w Lesotho abp. Petera Bryana Wellsa.

Kardynał Khoarai zmarł 17 kwietnia w domu dla starych i chorych księży Lebreton House w Mazenod w 92. roku życia.

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 224 członków, spośród których 126 ma prawo udziału w ewentualnym konklawe.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Zmarł kard. Sebastian Koto Khoarai
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.