Zmarł kardynał Laurent Monsengwo Pasinya

Zmarł kardynał Laurent Monsengwo Pasinya
Kard. Laurent Monsengwo Pasinya (fot. YouTube/congosynthese)
KAI/mk

W wieku 81 lat zmarł kard. Laurent Monsengwo Pasinya, długoletni arcybiskup Kisangani, a następnie Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga. Przez pięć lat był członkiem rady kardynałów doradzającej papieżowi Franciszkowi w reformie kurii rzymskiej i rządzeniu Kościołem. Kilka dni temu kardynał został przetransportowany do szpitala w Paryżu, gdzie miał być poddany leczeniu.

Przyszły kardynał urodził się 7 października 1939 r. w Mongobele (prowincja Bandundu w środkowo-zachodniej części dzisiejszej Demokratycznej Republiki Konga). Pochodził z jednej z królewskich, a zarazem bardzo katolickich rodzin w Basakata, a jego nazwisko Monsengwo, znaczy „wnuk tradycyjnego wodza”. Był drugim spośród ośmiorga dzieci, z których troje zmarło w dzieciństwie.

Jako 12-latek wstąpił do niższego seminarium duchownego w Bokoro w diecezji Inongo, z którą był związany do 1957 r. Przeszedł wówczas do wyższego seminarium w Kabwe, w którym studiował filozofię, po czym w 1960 r. wyjechał na studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie. Tam też przyjął 21 grudnia 1963 r. święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego prefekta Kongregacji Rozkrzewiania Wiary, ormiańskiego patriarchy kard. Petrosa Agagianiana.

Inteligencja i duże zdolności czarnoskórego kapłana sprawiły, że przebywał on w Rzymie do 1970 r., studiując na Papieskich Instytutach Biblijnych w Rzymie i Jerozolimie, gdzie jako pierwszy Afrykanin uzyskał doktorat z biblistyki. Jednym z jego nauczycieli był późniejszy kardynał, jezuita o. Carlo Maria Martini.

Po powrocie do kraju przez kilka lat pracował duszpastersko i jako wykładowca na Wydziale Teologicznym i w wyższym seminarium duchownym im. Jana XXIII w Kinszasie. W latach 1972-80 był najpierw sekretarzem, a następnie sekretarzem generalnym episkopatu swego kraju.

13 lutego 1980 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji Inongo i osobiście udzielił mu sakry 4 maja tegoż roku w czasie swej pierwszej podróży do Demokratycznej Republiki Konga (wówczas Zairu). 7 kwietnia 1981 r. papież przeniósł go na podobne stanowisko w archidiecezji Kisangani, a 1 września 1988 r. powierzył mu kierowanie tą archidiecezją. 6 grudnia 2007 r. Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Kinszasy – stolicy kraju, a na konsystorzu 20 listopada 2010 r. włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. W 2012 r. afrykański purpurat prowadził w Watykanie rekolekcje dla papieża i Kurii Rzymskiej.

Jako biskup i kardynał hierarcha pełnił wiele ważnych stanowisk w Kościele swego kraju i powszechnym, brał też udział w ważnych wydarzeniach ogólnokościelnych z Synodami Biskupów na czele. W latach 1984-92 i 2004-08 przewodniczył kongijskiej konferencji biskupiej. Przez wszystkie te lata bronił niezmordowanie praw człowieka w okresie dyktatorskich rządów ówczesnego prezydenta Mobutu Sese Seko i trwającej do 1997 r. wojny domowej. W uznaniu tej swojej postawy w latach 1991-92 był tymczasowo przewodniczącym Konferencji Narodowej na rzecz pojednania, po czym do 1996 r. stał na czele parlamentu swego kraju, prowadząc go umiejętnie ku demokracji po upadku Mobutu.

W latach 1994-97 był wiceprzewodniczącym, a od 1997 do 2003 przewodniczącym Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM); ponadto w latach 2007-10 był współprzewodniczącym Pax Christi International – międzynarodowej katolickiej organizacji pokojowej.

Był czołowym biblistą, a zarazem obrońcą praw człowieka i sprawiedliwości społecznej, autorem wielu prac m.in. nt. inkulturacji wiary. Był inicjatorem Wszechafrykańskiego Stowarzyszenia Egzegetów Katolickich.

W dniach 12-13 marca 2013 r. wziął udział w konklawe, które wybrało Franciszka. W miesiąc po swym wyborze nowy papież mianował kard. Monsengwo członkiem Rady Kardynałów doradzającej mu w kierowaniu Kościołem i pracującej nad reorganizacją Kurii Rzymskiej. W 2016 r. papież powierzył mu zadanie reprezentowania go na III kongresie Miłosierdzia Bożego dla Afryki i Madagaskaru, który odbył się w stolicy Rwandy – Kigali.

1 listopada 2018 r. kard. Monsengwo Pasinya ustąpił z urzędu arcybiskupa Kinszasy, a w grudniu tegoż roku zakończył swą działalność w Radzie Kardynałów.

 

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmarł kardynał Laurent Monsengwo Pasinya
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.