Zmarł ks. Isidoro Ribas SJ – rekolekcjonista i autor książek religijnych

Zmarł ks. Isidoro Ribas SJ – rekolekcjonista i autor książek religijnych
(fot. Eyasu Etsub / Unsplash)
10 miesięcy temu
KAI / kk

W klasztorze jezuitów w Tokio-Kamishakuji 22 stycznia zmarł ks. Isidoro Ribas – znany i lubiany przez Japończyków jezuita, rekolekcjonista i autor książek religijnych. Miał 91 lat.

Przyszły kapłan urodził się w 1929 w Barcelonie i tam, po wstąpieniu do zakonu w 1946, ukończył studia w zakresie literatury klasycznej i filozofii. Oddelegowany do Japonii był najpierw związany z Uniwersytetem Sophia w Tokio, gdzie był kierownikiem domu akademickiego dla studentów.

W 1963 rozpoczął działalność we Wspólnotach Życia Chrześcijańskiego – międzynarodowego stowarzyszenia katolickiego i ruchu świeckich na prawie papieskim, czerpiącego natchnienie z duchowości św. Ignacego Loyoli. Zakładając Wspólnoty w całym kraju stał się znaną postacią. Jednocześnie prowadził wykłady na Sophia University. Głosił też często rekolekcje ignacjańskie.

Napisał kilka książek z dziedziny duchowości chrześcijańskiej, z których najbardziej znana jest "Dwóch ja” (Futari no Jibun). Korzysta się z niej m.in. na wykładach na uniwersytetach katolickich, jak również w celu poznania relacji Bóg-człowiek w kontekście japońskiej kultury i codziennego życia, zwłaszcza w odniesieniu do młodych ludzi. Dzieło to wskazuje m.in. na dobre strony miejscowej kultury, a zarazem na jej pewne ukryte „zniewolenia”.

Wielu katolików w Japonii „przeszło" przez rekolekcje ignacjańskie, prowadzone przez ks. Ribasa i do których on sam często nawiązywał w swoich publikacjach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
James Martin SJ
35,75 zł
55,00 zł

Nie jest to przewodnik, który umożliwi zrozumienie wszystkiego o wszystkim.Pokazuje on raczej, jak odnaleźć Boga w każdym wymiarze swojego życia.

  • Skąd mam wiedzieć, co powinienem w życiu robić?
  • Skąd mam wiedzieć, kim być w życiu?
  • ...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zmarł ks. Isidoro Ribas SJ – rekolekcjonista i autor książek religijnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.