Znamy laureatów Medalu św. Brata Alberta

KAI / drr

Niepełnosprawna tenisistka stołowa Natalia Partyka i osoby działające na rzecz niepełnosprawnych: muzyk Andrzej Zarycki, polonijny przedsiębiorca Edward Olszówka i zakonnik o. Eugeniusz Kret to laureaci Medali św. Brata Alberta za rok 2012.

Laureatów Medalu wybiera kapituła złożona z przedstawicieli Fundacji im. Brata Alberta, która prowadzi ok. 30 placówek dla osób upośledzonych umysłowo, m.in. warsztaty terapii zajęciowej, schroniska oraz świetlice terapeutyczne.

Natalia Partyka, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Pekinie i Londynie oraz trzykrotna mistrzyni paraolimpijska, będzie uhonorowana za "wolę walki oraz propagowanie sportu wśród osób niepełnosprawnych". Natomiast Andrzej Zarycki z Krakowa, autor muzyki do m.in. przedstawień Teatru "Radwanek" składającego się z mieszkańców schroniska Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, otrzyma medal za "działalność artystyczną na rzecz osób niepełnosprawnych".

Edward Olszówka, polonijny przedsiębiorca z Kanady zostanie uhonorowany za "działalność na rzecz Fundacji im. Brata Alberta oraz za organizowanie kwest i wystaw prac osób niepełnosprawnych na terenie Kanady".

DEON.PL POLECA


Z kolei o. Eugeniusz Kret, prowincjał Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów, otrzyma medal za "wieloletnią pracę na rzecz osób niepełnosprawnych, a szczególnie za stworzenie Centrum Rehabilitacyjno-Warsztatowego w Konarach k. Słomnik w Małopolsce".

Podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono laureatów, Anna Dymna, laureatka Medalu św. Brata Alberta i prezes Fundacji Mimo Wszystko, powiedziała, że ta nagroda odmieniła jej życie. - To wszystko przez ten medal, że go dostałam. Wtedy pomyślałam, żeby zabrać się za robotę i wymyśliłam festiwal Albertiana, a potem założyłam fundację - podkreśliła.

Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. W roku 1997 medal otrzymał kard. Franciszek Macharski, a w roku 1998 premier Jerzy Buzek i prof. Zbigniew Brzeziński. W latach następnych medale otrzymali m.in. śp. bp Jan Chrapek, ks. kardynał Stanisław Dziwisz, Rzecznicy Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll i śp. dr Janusz Kochanowski, aktorki Anna Dymna, Ewa Błaszczyk i Małgorzata Kożuchowska, piosenkarki Eleni Tzoka i Lidia Jazgar, księstwo Irina i Hubert Wittgenstein z Niemiec, Knit de Roodenbeke z Belgii, sportowcy Robert Korzeniowski i Otylia Jędrzejczak, podróżnik i polarnik Marek Kamiński, piosenkarze Paweł Kukiz, Adam Nowak.

Medal, przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci, zaprojektowany został przez Krzysztofa Sieprawskiego, podopiecznego Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.

Wręczenie medali odbędzie się w poniedziałek 4 marca w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie w trakcie XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana" 2013, organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znamy laureatów Medalu św. Brata Alberta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.