Znany jezuita o potrzebie pomocy islamowi

Znany jezuita o potrzebie pomocy islamowi
(fot. By Peter Potrowl / CC BY-SA 3.0)
ilfattoquotidiano.it / jssj / kw

"Walka z islamem niczemu nie służy. Należy raczej być blisko niego, ofiarować mu własne doświadczenie. Zwłaszcza że Kościół Katolicki doświadczał podobnych problemów" - powiedział o. Samir Khalil Samir.

Ojciec Samir Khalil Samir, jezuita egipski, nauczyciel islamistyki Bejrucie i na Papieskim Instytucie Orientalnym w Rzymie powiedział, że "pomysł na zaproszenie do Watykanu Wielkiego Imama al-Azhar był bardzo dobrą decyzją, podjętą w odpowiednim momencie".

DEON.PL POLECA- Podczas pontyfikatu Benedykta XVI - wyjaśnia ojciec Samir - relacje były delikatne, ponieważ użyto słów papieża jako pretekstu do wzbudzenia konfliktu. W rzeczywistości wypowiedź Benedykta XVI nie była skierowana przeciw nikomu, ale broniła wolności religijnej.

- To zaproszenie jest sposobem na odnowienie dialogu z islamem sunnickim, ponieważ al-Azhar, jak wiadomo, jest uczelnią, która formuje największą liczbę imamów sunnickich, tysiące rocznie - mówi o. Samir - Al-Azhar jest też najsłynniejszym uniwersytetem muzułmańskim, istniejącym od ponad 1000 lat.

Dla badacza islamu "ten krok Watykanu w kierunku odnowienia kontaktów z jednym z największych centrów formacji intelektualnej islamu umożliwia konfrontację z kluczową kwestią kryzysu świata muzułmańskiego".

- Świat islamu - wyjaśnia ojciec Samir - przeżywa obecnie najsilniejszy kryzys ostatnich dekad. Jest to prawdziwy "starcie wewnętrzne", które zostało sprowokowane przez ideologiczną propagandę tak zwanego Państwa Islamskiego: IS lub Daesh. Ideologia ISIS - niesłychana i nieakceptowalna - przeczy całemu światu islamu.

- Pretekst do wskrzeszenia kalifatu nie ma żadnego usprawiedliwienia i nie da się zrozumieć, dlaczego jako przyczynę tego wskrzeszenia podaje się Zachód - mówi o. Samir - Właśnie dlatego bardzo pożyteczne jest wspieranie dziś świata muzułmańskiego. Walka z nim niczemu nie służy. Należy raczej być blisko islamu, ofiarować mu własne doświadczenie. Zwłaszcza że Kościół Katolicki doświadczał podobnych problemów.

Wypowiedź jezuity przytoczył portal ilfattoquotidiano.it. Padła ona w kontekście poniedziałkowego spotkania papieża Franciszka z czołowym reprezentantem świata islamu, wielkim imamem uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, Ahmedem al-Tajebem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znany jezuita o potrzebie pomocy islamowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.