Znany jezuita o potrzebie pomocy islamowi

Znany jezuita o potrzebie pomocy islamowi
(fot. By Peter Potrowl / CC BY-SA 3.0)
3 lata temu
ilfattoquotidiano.it / jssj / kw

"Walka z islamem niczemu nie służy. Należy raczej być blisko niego, ofiarować mu własne doświadczenie. Zwłaszcza że Kościół Katolicki doświadczał podobnych problemów" - powiedział o. Samir Khalil Samir.

Ojciec Samir Khalil Samir, jezuita egipski, nauczyciel islamistyki Bejrucie i na Papieskim Instytucie Orientalnym w Rzymie powiedział, że "pomysł na zaproszenie do Watykanu Wielkiego Imama al-Azhar był bardzo dobrą decyzją, podjętą w odpowiednim momencie".

- Podczas pontyfikatu Benedykta XVI - wyjaśnia ojciec Samir - relacje były delikatne, ponieważ użyto słów papieża jako pretekstu do wzbudzenia konfliktu. W rzeczywistości wypowiedź Benedykta XVI nie była skierowana przeciw nikomu, ale broniła wolności religijnej.

- To zaproszenie jest sposobem na odnowienie dialogu z islamem sunnickim, ponieważ al-Azhar, jak wiadomo, jest uczelnią, która formuje największą liczbę imamów sunnickich, tysiące rocznie - mówi o. Samir - Al-Azhar jest też najsłynniejszym uniwersytetem muzułmańskim, istniejącym od ponad 1000 lat.

Dla badacza islamu "ten krok Watykanu w kierunku odnowienia kontaktów z jednym z największych centrów formacji intelektualnej islamu umożliwia konfrontację z kluczową kwestią kryzysu świata muzułmańskiego".

- Świat islamu - wyjaśnia ojciec Samir - przeżywa obecnie najsilniejszy kryzys ostatnich dekad. Jest to prawdziwy "starcie wewnętrzne", które zostało sprowokowane przez ideologiczną propagandę tak zwanego Państwa Islamskiego: IS lub Daesh. Ideologia ISIS - niesłychana i nieakceptowalna - przeczy całemu światu islamu.

- Pretekst do wskrzeszenia kalifatu nie ma żadnego usprawiedliwienia i nie da się zrozumieć, dlaczego jako przyczynę tego wskrzeszenia podaje się Zachód - mówi o. Samir - Właśnie dlatego bardzo pożyteczne jest wspieranie dziś świata muzułmańskiego. Walka z nim niczemu nie służy. Należy raczej być blisko islamu, ofiarować mu własne doświadczenie. Zwłaszcza że Kościół Katolicki doświadczał podobnych problemów.

Wypowiedź jezuity przytoczył portal ilfattoquotidiano.it. Padła ona w kontekście poniedziałkowego spotkania papieża Franciszka z czołowym reprezentantem świata islamu, wielkim imamem uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, Ahmedem al-Tajebem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znany jezuita o potrzebie pomocy islamowi
Komentarze (2)
QQ
q q
25 maja 2016, 00:27
KORAN 47:4 - "Kiedy więc spotkacie tych, którzy nie wierzą, to uderzcie ich mieczem po szyi; a kiedy ich całkiem rozbijecie, to mocno zaciśnijcie na nich pęta. A potem albo ich ułaskawicie, albo żądajcie okupu, aż wojna złoży swoje ciężary. Tak jest! Lecz jeśliby zechciał Allach, to Sam zemściłby się na nich, lecz On chciał doświadczyć jednych przez drugich. A co do tych, którzy zostaną zabici na drodze Allacha, to On nie uczyni ich uczynków daremnymi". KORAN 3:28 - „Kto zaprzyjaźnia się z Chrześcijanami i Żydami, ten nie ma honoru, temu nie przysługuje miłosierdzie Allaha i jego ochrona.” „Nie możecie tego robić, chyba, że chcecie się ochronić przed nimi. Chcecie się uratować przed nimi, uznając to, jako działanie ochronne”. „Ochraniając się przed nimi poprzez mówienie do nich w przyjazny sposób, podczas gdy wasze serca tego nienawidzą.”
Agamemnon Agamemnon
Agamemnon Agamemnon
24 maja 2016, 23:37
Był I Koran. Koran I został zastąpiony II. Czas na III tożsamy z Ewangelią.

Skomentuj artykuł

Znany jezuita o potrzebie pomocy islamowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.