Żydowskie święto Purim - w tym roku 8 marca

Żydowskie święto Purim - w tym roku 8 marca
Przedstawienie z okazji święta Purim w Teatrze Żydowskim w Warszawie, marzec 2009 (fot. Henryk Kotowski / wikipedia.pl / CC BY-SA 3.0)
KAI / wm

Jedno z najweselszych świąt żydowskich - Purim - przypadnie w tym roku 8 marca. Podczas radosnego święta społeczność żydowska wspominać będzie historyczne zwycięstwo nad Hamanem, które ocaliło Żydów przed zagładą w V wieku przed naszą erą.

Historia ocalenia narodu żydowskiego jest ściśle związana z Esterą, piękną żoną króla Achaszwerosza, który za namową swojego doradcy Hamana postanawia zamordować wszystkich żydowskich mieszkańców Perskiego Imperium. Estera, sama będąca Żydówką, pokazuje mu intrygi Hamana. Achaszwerosz namaszcza na swojego doradcę Mordechaja, zasłużonego dla Imperium przywódcy Żydów. Haman i jego poplecznicy zostają skazani na śmierć.

- W Księdze Estery czytamy, że święto Purim reprezentuje przemianę smutku w radość, żałoby w świętowanie. Trudnością, z jaką musimy zmagać się w życiu, jest stawanie naprzeciw ciężkim, a czasami tragicznym sytuacjom i przemienianie ich w doświadczenia, które czynią nas mądrzejszymi i lepszymi ludźmi - mówi Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

- Mimo że święto Purim jest ruchome i przypada w Święto Kobiet przypadkowo, to można znaleźć związek między nimi. Nasi mędrcy, błogosławionej pamięci, postanowili nazwać księgę, w której opisywane jest Purim - Księgą Estery, a nie Księgą Mordechaja, który był drugą ważną postacią tej historii. To nie była przypadkowa decyzja, w Biblii jest wiele wydarzeń mówiących o wielkich czynach kobiet i ich zasługach. Księga Estery opisuje ważną rolę kobiety, która w stanie zagrożenia uratowała cały naród - tłumaczy Stas Wojciechowicz, reformowany rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Dla Żydów, Purim powinien być dniem "uczt i wesela", jako że wszystkie wydarzenia opisane w Księdze Estery odbyły się w atmosferze radości panującej podczas uczty. Dlatego w Purim, po południu, wydaje się przyjęcia (Seudat Purim), które trwają do godzin nocnych. W czasie uczty należy pić dużo wina, ponieważ cuda, na pamiątkę których obchodzone jest Purim, dokonały się poprzez wino. Talmud powiada, że podczas Purim Żyd musi wypić tyle wina, aby nie mógł odróżnić słowa "przeklęty Haman" od słów "błogosławiony Mordechaj".

Podczas modlitw w synagodze, kiedy czyta się Księgę Estery, dzieci przynoszą kołatki, za pomocą których zagłuszają imię Hamana, za każdym razem, gdy zostaje ono odczytane na głos. Jest to tzw. "wymazywanie imienia Hamana". Po modlitwach grane są przedstawienia purimowe tzw. purimszpil, przeważnie pokazujące historię w krzywym zwierciadle.

W czasie Purim należy rozdać przynajmniej po dwa prezenty dwóm osobom ubogim, aby każdy mógł cieszyć się tym radosnym świętem. Tradycyjnym poczęstunkiem purimowym są tzw. "uszy Hamana" (humentasze) - słodkie ciasteczka z nadzieniem makowym. Popularne potrawy to m.in. pierogi z nadzieniem z mięsa oraz chała purimowa, pieczona z dużą ilością rodzynek.

Tegoroczne święto Purim rozpoczyna się o zmierzchu 7 marca i trwa do zachodu słońca 8 marca. Szczegółowy plan wydarzeń purimowych w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie znaleźć można na stronie internetowej warszawa.jewish.org.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Żydowskie święto Purim - w tym roku 8 marca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.