Czas odpocząć. Tylko jak?

Czas odpocząć. Tylko jak?
(fot. AJ)

To był naprawdę długi dzień. W pracy seria obowiązków, kilka niespodzianek, dużo emocji. Z pracy - prosto na spotkanie. Potem na kolejne. Wracam do mieszkania po dziesiątej i, prawie z marszu, siadam do tego tekstu. Późno. Ale termin goni, przynajmniej zacznę. Czy to nie ironia losu, że piszę na temat odpoczynku?

Kiedy słyszę o nim - gorąco kibicuję. Serio. Całym sercem. Szczerze doradzam przyjaciołom i znajomym, żeby w codziennym pędzie pamiętali o BHP i robili sobie przerwy. Ostatecznie nawet najlepszy komputer potrzebuje czasem resetu. A z drugiej strony? Sama mam przecież takie okresy, że kalendarz jest przeładowany, mija dzień po dniu, a ja orientuję się, że znów nie znalazłam ani jednej dłuższej chwili dla siebie.

DEON.PL POLECATylko jak pozwolić sobie na nicnierobienie, gdy świat, otoczenie i moja własna głowa przekonują mnie, że trzeba robić lepiej, więcej i szybciej? Jak zmienić myślenie? Jak nie kończyć po raz kolejny na kanapie z laptopem i maratonem Netflixa? A może czasem tak trzeba? O tym piszemy na start sezonu urlopowego w najnowszym czerwcowym "Czytaj dalej. Magazynie DEON.pl".

***

Aneta Cieśla, psychoterapeutka, wskazuje metodę łapania stop-klatek w rozpędzonej codzienności. To naprawdę może być wyjście z kryzysu przepracowania i przemęczenia.

Aczkolwiek ważne są też dłuższe przerwy, weekendy i urlop. "Zagwarantowanie go w umowie nie jest aktem łaski pracodawcy, nagrodą za dobre sprawowanie, ale inwestycją w człowieka i twoim prawem" - zaznacza w swoim artykule pt. "Święty czas, którego nie doceniamy" Szymon Żyśko.

Tylko co mają powiedzieć na przykład mamy, które nie mają zagwarantowanego kodeksem pracy wypoczynku? O tym Maja Moller w tekście "Zmęczenie, przemęczenie, macierzyństwo".

A czy podczas podróży życia można pozwolić sobie na pit-stop? Jak przerwać presję zaliczenia jak największej liczby atrakcji na korzyść leżenia w hamaku? "Bezczynność może być błogosławiona" przekonuje Piotr Kosiarski, wspominając swoje wyprawy po Ameryce i po Irlandii.

Mówimy też o "walce o szabat", o tym, że czasem na urlopie (i nie tylko) warto odłożyć aparat, a także o prawdziwym odpoczynku według... papieża Franciszka!

Nie dajmy się pożreć pracy ani presji nadmiernego aktywizmu. Dbajmy o siebie. Bo - ostatecznie - jak zauważa Dariusz Piórkowski SJ, "Jezus też musiał odpocząć".

Bierzmy więc przykład z Mistrza i odpocznijmy nieco! Albo troszkę więcej.

Dominika Frydrych - redaktorka i dziennikarka DEON.pl. Autorka książki "Pełnymi garściami".

Redaktorka i dziennikarka DEON.pl, autorka książki "Pełnymi garściami". Prowadzi blog dane wrażliwe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Odkryj w swoim życiu pokój 

Bóg chce wydobyć z nas to, co najlepsze, ale nie zaciśniętą pięścią czy przystawiając rewolwer do naszej skroni. Stawia nam wymagania, ale nie po to, byśmy ich spełnianiem wyszarpywali...

Skomentuj artykuł

Czas odpocząć. Tylko jak?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.