Rok, którego nigdy nie zapomnę

Rok, którego nigdy nie zapomnę

Można powiedzieć, że każdy rok jest niezwykły w historii Kościoła. W każdym dzieją się rzeczy tragiczne i piękne. Każdy wypełnia plejada nowych świętych i błogosławionych, w każdym słyszymy o kolejnych obliczach zła i cierpieniach. Naszym zadaniem i powołaniem naszej pracy jako katolickich dziennikarzy jest informowanie o tym wszystkim - o dobrym, o złym; o grzechu i łasce.

Grudzień niejako naturalnie sprzyja podsumowaniom. Warto z pewnego dystansu spojrzeć na to co się udało, a co nie. Na to co bolesne i wymagające przeproszenia czy przepracowania, oraz na to, co chwalebnie daje wzór na przyszłość. Taką funkcję ma za zadanie spełnić ostatni numer pierwszego roku wydawania magazynu "Czytaj Dalej".

Przez cały rok wydaliśmy dziesięć edycji DEONowego miesięcznika. Jak wyglądały jego kolejne odsłony? W lutym pisaliśmy o fake newsach, w marcu o aborcji i ochronie życia. Kwiecień poświęciliśmy dyskusji nad adhortacją "Amoris Laetitia" i sytuacji osób rozwiedzionych. Maj rozpalił ogień Ducha Świętego i kwestia ruchów charyzmatycznych. W lipcu przeszliśmy do singli w Kościele i nagraliśmy pierwszego redakcyjnego podcasta, zaś w sierpniu - nieco w wakacyjnym dialogu - podjęliśmy temat związków i seksu. Wakacje przyniosły ze sobą dużo bardzo złych wiadomości, zwłaszcza dotyczących pedofilii w Kościele, lecz nie tylko. W związku z tym tematyka kryzysu w Kościele towarzyszyła nam we wrześniu, a w październiku odpowiadając niejako na film "Kler" Wojciecha Smarzowskiego pisaliśmy o codziennym życiu księży. Listopadowa odsłona uprzedzała ekologiczny szczyt COP24 i poświęcona została ekologii. Całkiem niezły przegląd!

To dziewięć odsłon i kilkadziesiąt szerokich, przeglądowych artykułów. Gdy zewsząd słychać głosy o spadku uwagi czytelniczej i upadku prasy, taka sytuacja może wydawać się niecodzienna. Każdy z numerów wymagał pracy i poświęcenia redaktorek i redaktorów, za co jako prowadzący ostatniej tegorocznej odsłony serdecznie im dziękuję. Dziękuję także wszystkim autorkom i autorom za wspaniałe teksty, które cieszyły się wielką uwagą czytelników. Jestem pewien, że było warto.

Dziesiąty numer "Czytaj Dalej" daje okazję do zerknięcia przez ramię i spojrzenia z czym żyliśmy w tym roku, jak żyliśmy. Kto był dla nas szczególnie bliskim przewodnikiem? A za co powinniśmy się wstydzić i nad czym pracować? Co było w nim dobre, a co złe?

Na początek proponujemy Ranking Ludzi Kościoła w Polsce. W szczególnie trudnym roku warto patrzeć z nadzieją w przyszłość i szukać rady u ludzi mądrych, odważnych, a przede wszystkim pobożnych. Ranking stworzyliście sami i jesteśmy bardzo wdzięczni, że zechcieliście podzielić się własną opinią. To ośmioro (a nawet więcej!) świadków, ale wiemy, że ta lista nigdy nie będzie kompletna. Dlatego już teraz zachęcam do nadsyłania wiadomości o osobach, o których mogliśmy nie słyszeć. Chcemy podawać dalej dobre świadectwa!

Kolejny tekst to autorski alfabet 2018 roku zebrany przez Michała Lewandowskiego. Czy da się zebrać wszystkie wydarzenia i sprowadzić do 10 słów? Ciężkie zadanie, ale Michał wywiązał się z niego bardzo dobrze.

Edyta Drozdowska pokazuje 4 akcje, które bardzo realnie zmieniły życie Kościoła. Dużo się mówi o oczekiwaniu i potrzebie zmiany w Kościele. Te zdarzenia pokazują, że zmiana dzieje się cały czas. Wystarczy ją zobaczyć, a co najważniejsze - zaczerpnąć z niej inspirację!

Szymon Żyśko w swoim tekście przypomina najpoważniejsze fake newsy dotyczące Kościoła. "Takim rankingiem powinien się kończyć każdy rok, żeby pokazać nam jak daleko zabrnęliśmy w lekkomyślności, braku krytycyzmu, naiwności lub chęci pogrążenia przeciwnika. W Internecie każdy może mieć rację - swoją rację. Daleko jej jednak do prawdy" - pisze dziennikarz DEON.pl. Jego zdaniem dokonał się w ostatnich latach pewien skok ewolucyjny, w którym "uznaliśmy kłamstwo - w pewnych określonych sytuacjach - za wartościowe i dobre".

Mistrz "wywiadów biblijnych", czyli Jacek Siepsiak SJ, dialoguje z Marią Magdaleną. Głos z innej epoki mówi ogromnie dużo Kościele współcześnie, a taka forma pozwala dosłownie przekroczyć czas żeby zaczerpnąć w mądrości Pisma i żyć nim tutaj, teraz.

Julia Bondyra ze swoim mężem sami są ogniwem rewolucji małżeństw i to właśnie aktywności małżonków w Kościele poświęcony jest jej tekst. Coraz więcej par chce dzielić się swą codzienność - warto posłuchać co mają do powiedzenia.

Jak co miesiąc proponujemy również przegląd tekstów ponadczasowych - takich, do których sami będziemy wracać. To tekst Kayi Oakes poświęcony feminizmowi w Kościele; ks. Artura Stopki o najważniejszym przemówieniu papieża Franciszka w ostatnim roku; Karola Wilczyńskiego i jednych z najciekawszych beatyfikowanych ostatniego roku; a także Lucetty Scarafii o wyjątkowym geście Ojca Świętego, który daje do myślenia i stanowi wyzwanie dla nas wszystkich.

Nigdy nie zapomnę tego roku. Nie tylko ze względu na skalę ujawnionego zła, lecz przede wszystkim z uwagi na całe dobro, które zobaczyłem zaraz obok mnie - w moim Kościele. Kościele, którego tworzenie jest darem i odpowiedzialnością. Niech rok 2018 uczy nad czym musimy wspólnie pracować w 2019! Bądźmy w tym razem, a z Bożą pomocą uczynimy Kościół powszechny lepszym miejscem.

Karol Kleczka - redaktor DEON.pl, doktorant filozofii na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt. Prowadzi bloga Notes publiczny. Redaktor prowadzący 10 numeru "Czytaj Dalej".

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Paweł Krupa OP

Bóg i człowiek na ławie oskarżonych

Żył między nami, ale pewnego dnia zniknął w tajemniczych okolicznościach. Zostawił jednak obietnicę, która wielu napawa lękiem. Kiedy znów się pojawi, nastąpi koniec tego świata…

Sąd Ostateczny właśnie się...

Skomentuj artykuł

Rok, którego nigdy nie zapomnę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.