Udany test broni naddźwiękowej w USA

Udany test broni naddźwiękowej w USA
Fot. Richard R. Schünemann / unsplash.com
PAP / tk

Pentagon poinformował, że zakończył test hipersonicznej broni z silnikiem strumieniowym z naddźwiękową komorą spalania. To już drugi udany przez USA test tego typu rakiety. Pierwszy miał miejsce w 2013 roku.

Test odbył się w zeszłym tygodniu. - To przybliża nas o krok do zaoferowania armii amerykańskiej zdolności bojowej nowej generacji – powiedział Andrew Knoedler, kierownik w Biurze Technologii Taktycznej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Technologii Wojskowej (DARPA).

- Przygotowujemy nasze kolejne konstrukcje i pracujemy nad dodatkowymi testami jeszcze w tym roku - dodał.

DEON.PL POLECA

- Rakieta, zbudowana przez Raytheon Technologies, została wypuszczona z samolotu na kilka sekund przed uruchomieniem silnika scramjet (naddźwiękowego spalania strumieniowego) firmy Northrop Grumman – oświadczyła DARPA.

Broń naddźwiękowa priorytetem dla USA

Z kolei Wes Kremer, prezes Raytheon Missiles&Defense, zaznaczył, że "ministerstwo obrony określiło broń naddźwiękową i zdolności antyhipersoniczne jako najwyższe priorytety techniczne dla bezpieczeństwa naszego narodu".

- Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy muszą mieć możliwość powstrzymania użycia tej broni przez inne kraje – dodał.

Technologia silnika scramjet firmy Northrop wykorzystuje dużą prędkość rakiety do wymuszonego skompresowania wchodzącego powietrza przed spaleniem, aby umożliwić ciągły lot z prędkością naddźwiękową. - Pocisk taki działa najlepiej w atmosferze bogatej w tlen, gdzie prędkość i zwrotność utrudniają wykrycie go w krótkim czasie. Może uderzać w cele znacznie szybciej niż pociski poddźwiękowe i ma znaczną energię kinetyczną nawet bez materiałów wybuchowych – wyjaśniła DARPA w komunikacie.

W lipcu Rosja poinformowała, że z powodzeniem przetestowała naddźwiękowy pocisk manewrujący Cyrkon, broń, którą prezydent Władimir Putin reklamował jako część nowej generacji systemów rakietowych, które nie mają sobie równych na świecie.

Źródło: PAP / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Pilikowski
Jakie cywilizacje współistnieją obecnie na naszym globie? Czy są to zupełnie odrębne światy kulturowe czy też łączą je wzajemne zapożyczenia? A może wywodzą się ze wspólnych źródeł? Czy cywilizacje są sobie jakościowo równe, różniąc się...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Udany test broni naddźwiękowej w USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.