120 lat działalności teatru im. Słowackiego

120 lat działalności teatru im. Słowackiego
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / mh

Jubileusz 120-lecia działalności Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie przypadnie w poniedziałek. W tym też dniu odbędzie się premiera "Karnawału, czyli pierwszej żony Adama" wyreżyserowanego przez Bogdana Cioska na podstawie ostatniej sztuki Sławomira Mrożka.

O realizację swojego dramatu Mrożek sam poprosił krakowski teatr. Z taką samą prośbą zwrócił się też do Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie wyreżyserował go Jarosław Gajewski. Warszawska premiera sztuki odbyła się w czerwcu.
"Nigdy nie pracowałem na zamówienie. Jednak po przeczytaniu tej sztuki ścisnęło mnie za gardło. Wiedziałem, że chcę ją wystawić" - powiedział na środowej konferencji prasowej reżyser. Dodał też, że Mrożek z radością przyjął zaproszenie na premierę, niestety jej nie doczekał. Gościem poniedziałkowego spektaklu będzie Susana, żona literata.
Akcja czteroaktowego dramatu rozgrywa się 29 czerwca, czyli w dniu urodzin autora. Scenografia imituje raj, na którym są m.in. dwie palmy i dwa zielone leżaki. Bohaterami są m.in. Ewa, Adam, Goethe, Prometeusz oraz tytułowa pierwsza żona Adama - Lilith. Ponadto pojawia się szatan, a także reprezentant Boga w postaci Biskupa.
W ocenie reżysera utwór różni się do wcześniejszych tekstów Mrożka. Dramatopisarz tworzył bowiem aż przez ok. 50 lat i nie trzymał się jednego, utartego sposobu pisania.
Uroczystości jubileuszu działalności Teatru im. J. Słowackiego rozpocznie w niedzielę wernisaż wystawy "Ogrody Teatru". Na multimedialnej ekspozycji w Małopolskim Ogrodzie Sztuki będzie można obejrzeć fragmenty spektakli,  projekcje multimedialne, makiety scenografii, zdjęcia. Nie zabraknie oryginalnych rekwizytów teatralnych, kostiumów, scenariuszy, afiszy. Wystawa podzielona została na kilka chronologicznych części zatytułowanych: Młoda Polska - irysy, XX-lecie międzywojenne - tuberozy i róże,  Teatr w czasach PRL - goździki, Współczesność - kwiaty wszelakie. Wystawa czynna będzie do końca roku.
Również  w niedzielę w teatrze odbędzie się uroczyste spotkanie Krakowskiego Salonu Poezji. Udział w nim weźmie 12 - byłych i obecnych - aktorów Teatru im. J. Słowackiego. Artyści, m.in. Anna Polony, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jerzy Grałek, Grzegorz Mielczarek, przywołają teksty poetyckie i dramatyczne, legendarne inscenizacje, ale także anegdoty, plotki i skandale związane ze sceną przy Placu Św. Ducha. Podczas wieczoru zagrają Tomasz Kupiec (kontrabas), Marek Piątek (gitara) i Leszek Szczerba (saksofon).
Teatr im. Juliusza Słowackiego działa od 1893 roku. Gmach budynku zaprojektował Jan Zawiejski, a kurtynę Henryk Siemiradzki. Budynek należy do cennych europejskich zabytków architektury teatralnej. Na przełomie XIX i XX wieku pełnił funkcję sceny narodowej. Debiutowali tutaj m.in. Wyspiański i Witkacy.
Obecnie na kilku scenach wystawiane są takie spektakle jak m.in.: "Ziemia obiecana" Władysława Reymonta, "Peer Gynt" Henryka Ibsena, "Maskarada" Michaiła Lermontawa, "Ojciec" Oskara Tauschinskiego, "Udręka życia" Hanocha Levina, "Czarnoksiężnik z krainy Oz" Lymana Franka Bauma, "Chory z urojenia" Moliera.
W Teatrze działa też słynny Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej, offowa Scena w Bramie i letnia Scena przy Pompie. Od roku przy ulicy Rajskiej działa również Małopolski Ogród Sztuki (MOS) - nowoczesny obiekt łączący pod swoim dachem teatr (spektakle własne i gościnne), kino, przestrzeń wystawienniczą, sale widowiskowe i konferencyjne. W budynku dostępna jest także Arteteka - biblioteka zbiorów multimedialnych oraz organizowane są różne zajęcia projektowe (m.in. wychowanie i terapia przez sztukę).

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

120 lat działalności teatru im. Słowackiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.