29 km nad ziemią, 800 km na godzinę...

Zobacz galerię
29 km nad ziemią, 800 km na godzinę...
PAP / drr

Austriacki wyczynowiec Felix Baumgartner wyskoczył w środę z balonu na wysokości 29 km nad Ziemią i spadał z szybkością ponad 800 km na godzinę. Podniebny nurek wylądował bezpiecznie na pustyni w pobliżu Roswell w stanie Nowy Meksyk.

Baumgartner, który chce ustanowić rekord skoku z wysokości, wyskoczył z balonu ubrany w kombinezon kosmiczny i z zapasem tlenu. Był to drugi jego skok próbny.

Wypełniony helem balon wyniósł go w górę w specjalnej kapsule. Austriak w tzw. locie swobodnym spadał 3 minuty 48 sekund i osiągnął prędkość 862 km na godzinę - podał Red Bull Stratos, jak nazywa się projekt wykorzystujący podniebne nurkowanie do zbierania danych medycznych.

W najbliższych tygodniach śmiałek z Austrii zamierza wykonać skok z jeszcze większej wysokości - 36 576 metrów. Ma też nadzieję, że zostanie pierwszym człowiekiem, który pokona prędkość dźwięku, spadając swobodnie z szybkością 1126 km na godzinę.

DEON.PL POLECA

Obecny rekord podniebnego nurkowania wynosi 31 333 metrów, a ustanowił go 52 lata temu kapitan amerykańskich sił powietrznych Joe Kittinger, który teraz doradza Baumgartnerowi.

43-letni Austriak jest byłym żołnierzem. Skakał już ze słynnych Wież Petronas w Malezji i z ponad 500-metrowego wieżowca w Tajpej, należących do najwyższych budynków świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

29 km nad ziemią, 800 km na godzinę...
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.