85. rocznica odsłonięcia pomnika F. Chopina

85. rocznica odsłonięcia pomnika F. Chopina
(fot. A.osytek / wikipedia.pl)
PAP / pz

Odlany w brązie pomnik kompozytora Fryderyka Chopina przedstawiający sylwetkę muzyka siedzącego pod mazowiecką wierzbą został odsłonięty 27 listopada 1926 roku w stołecznych Łazienkach Królewskich. W tym roku mija 85 lat od tego wydarzenia.

Koncepcja powstania w Warszawie pomnika upamiętniającego artystę pojawiła się już niedługo po jego śmierci, jednak wówczas, w okresie zaborów, nie była możliwa w związku negatywnym stosunkiem władz Rosji. Szansą na realizację projektu stało się pozyskanie przez polską śpiewaczkę operową Adelę Bolską zgody cara Mikołaja II na powołanie komitetu budowy obelisku.

W roku 1908 ogłoszono konkurs na projekt pomnika, w jury znaleźli się rzeźbiarz i pedagog Antoine Bourdelle, architekt Józef Pius Dziekoński oraz adwokat i filantrop Leopold Meyet. Zwyciężyła koncepcja Wacława Szymanowskiego, która jednak wywołała spore dyskusje. Pomnik miał zostać odsłonięty w 1910 roku, dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Chopina, jednak prace przy nim przeciągały się, a później przerwała je I wojna światowa.

Pomnik ostatecznie doczekał się realizacji już w II Rzeczpospolitej. Jego części zostały odlane w brązie we Francji, na podstawie dostarczonego gipsowego modelu i przesłane do Polski. Obelisk został odsłonięty 27 listopada 1926 roku w zachodniej części stołecznych Łazienek Królewskich, nad stawem, na wprost głównego wejścia w sąsiedztwie Belwederu. Otaczający pomnik cokół został zaprojektowany przez architekta z Politechniki Warszawskiej prof. Oskara Sosnowskiego.

Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu Warszawy przez Niemców 31 maja 1940 roku pomnik Fryderyka Chopina wysadzono w powietrze. Jego wykonane z brązu elementy wysłano do jednej z niemieckich hut, gdzie zostały przetopione. Okupanci zadbali także o usunięcie wszelkich kopii monumentu znajdujących się w polskich placówkach muzealnych, co po zakończeniu wojny bardzo utrudniło odtworzenie pomnika.

DEON.PL POLECA

Po rozległych poszukiwaniach na kopię obelisku natrafiono w czasie odgruzowywania domu Szymanowskiego na stołecznym Mokotowie. W oparciu o ten wzorzec pomnik odtworzono według projektu prof. Władysława Wasiewicza. Jego ponowne odsłonięcie miało miejsce w 1958 roku. Na cokole monumentu umieszczono napis "Posąg Fryderyka Chopina zburzony i zagrabiony przez Niemców w dniu 31 maja 1940 roku odbuduje Naród. 17-X-1946 r." oraz fragment "Konrada Wallenroda" Adama Mickiewicza: "Płomień rozgryzie malowane dzieje, Skarby mieczowi spustoszą złodzieje, Pieśń ujdzie cało..."

Pomnik Fryderyka Chopina znajdujący się w Łazienkach Królewskich to jeden z najbardziej znanych warszawskich monumentów. Jego reprodukcja znalazła się na wielu kartach pocztowych, znaczkach i w kalendarzach. Od 1959 roku w letnie niedziele przy pomniku mają miejsce koncerty chopinowskie. W otoczeniu obelisku ustawiono liczne ławki, z których mogą korzystać przybyli do parku melomani.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

85. rocznica odsłonięcia pomnika F. Chopina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.