Francja: Polacy wspominają swoich rodaków

Francja: Polacy wspominają swoich rodaków
Grób Fryderyka Chopina na paryskim cmentarzu Père Lachaise (fot Andrewhorne1 / wikipedia.pl)
PAP / wm

Dziesiątki świeżych kwiatów i płonących zniczy ozdabiają w Dniu Wszystkich Świętych groby wybitnych Polaków spoczywających we Francji. Na cmentarzu w Montmorency odwiedzić można np. grób malarza Józefa Pankiewicza, przeniesiony tam ostatnio z innej nekropolii.

Liczne miejsca spoczynku wybitnych polskich emigrantów znajdują się na kilku cmentarzach w stolicy Francji i jej okolicach.

W tym roku tradycyjnie reprezentanci konsulatu RP w Paryżu składają kwiaty na mogiłach wybitnych Polaków na paryskich nekropoliach Pere-Lachaise, Montmartre i Montparnasse, a także w podparyskim Montmorency. Podobny hołd zostanie złożony założycielom paryskiej "Kultury": Jerzemu i Henrykowi Giedroyciom, Józefowi Czapskiemu i Zofii Hertz na cmentarzu w podparyskim Le Mesnil-le-Roi, w sąsiedztwie Maisons-Laffitte.

Według informacji konsulatu, podobnie jak rok temu kwiaty od polskich władz mają spocząć także w Lailly-en-Val koło Orleanu. Znajdują się tam dwa polskie pomniki: pierwszy - poświęcony pamięci pięciu lotników poległych tam w 1944 roku, drugi - dedykowany polskim emigrantom politycznym, którzy po drugiej wojnie światowej mieszkali w miejscowym domu spokojnej starości.

Jak poinformowała PAP konsul ds. polonijnych Magdalena Ryszkowska, wiązanka kwiatów będzie zdobić w tym roku także pomnik przy paryskim Place de Varsovie, poświęcony polskim kombatantom poległym w latach 1939-1945. Monument stojący naprzeciwko wieży Eiffla po drugiej strony Sekwany został w tym roku odnowiony ze środków merostwa Paryża.

Jednym z najbardziej obleganych i tonących w kwiatach grobów na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise jest grób Fryderyka Chopina. Na terenie tej samej nekropolii znajdują się rzadziej odwiedzane groby wybitnych Polaków: dowódców Komuny Paryskiej - Walerego Wróblewskiego i Jarosława Dąbrowskiego, pisarki Klementyny Hoffmanowej oraz żony Honoriusza Balzaka, spoczywającej przy mężu Eweliny Hańskiej.

Przy okazji Wszystkich Świętych Polonia nie zapomina o odwiedzeniu grobu Juliusza Słowackiego na położonym w północnej części Paryża cmentarzu Montmartre (grób jest pusty - szczątki poety w roku 1927 przeniesiono na Wawel).

Polską nekropolią nazywany jest cmentarz w podparyskim Montmorency, kilkanaście kilometrów na północ od Paryża. Pochowano tam od XIX wieku setki Polaków, w tym Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida (prochy obu poetów przeniesiono potem na Wawel), pisarza Juliana Ursyna Niemcewicza, generała Karola Kniaziewicza, malarzy Olgę Boznańską i Tadeusza Makowskiego. Znajdują się tam także tablice upamiętniające udział polskich żołnierzy w walkach II wojny światowej oraz ofiary stanu wojennego.

Jak powiedziała PAP konsul Ryszkowska, niecały miesiąc temu na cmentarz w Montmorency przeniesiono także prochy Józefa Pankiewicza (1866-1940), wybitnego polskiego malarza tworzącego przez lata we Francji. Spoczywał on do tej pory na cmentarzu w podparyskim Bagneux, jednak niedawno wygasła koncesja na użytkowanie tamtejszej działki. Wobec tego instytucje polonijne zaproponowały, by szczątki artysty przenieść na polską nekropolię pod Paryżem.

Miejsca pochówku znanych Polaków są rozsiane po różnych miejscach w stolicy Francji. W słynnym paryskim Panteonie spoczywa dziś - u boku męża Piotra - polska noblistka Maria Skłodowska-Curie. Decyzją francuskich władz szczątki obojga wybitnych uczonych przeniesiono tam w 1995 roku z rodzinnego grobowca w podparyskim Sceaux.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: Polacy wspominają swoich rodaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.