Festiwal "Chopin i jego Europa"

Festiwal "Chopin i jego Europa"
Jacek Kaspszyk (fot. Łukasz Rajchert, pl.chopin.nifc.pl/ culture.pl)
culture.pl / ns

Festiwal, który przebojem wszedł do kalendarza najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy i w tym roku zgromadzi plejadę wybitnych osobowości światowej pianistyki.

Są wśród nich: Elisabeth Leonskaja, Dina Yoffe, Ingrid Fliter, Plamena Mangova, Janina Fiałkowska, Alexander Lonquich, Denis Matsuev, Dmitri Alexeev, Alexei Lubimov, Nelson Goerner i Janusz Olejniczak. Nie zabraknie wielkich indywidualności ostatniego konkursu chopinowskiego: Yulianny Avdeevej, Evgenija Bozhanova, Daniila Trifonova (który w ostatnich miesiącach tryumfował także w Tel Awiwie i Moskwie, na festiwalu wystąpi dwukrotnie), François Dumonta, jak również Pawła Wakarecego, Leonory Armellini i Irene Veneziano.

Obok recitali, koncertów symfonicznych i oratoryjnych zaplanowana jest kameralistyka, w tym specjalny koncert z muzyką polską. Swój udział po raz kolejny zapowiedziała Martha Argerich, której występ zapowiada się sensacyjnie: artystka zagra "Kwintet fortepianowy" Juliusza Zarębskiego - utwór, który wykonała po raz pierwszy na swoim tegorocznym festiwalu w Lugano. Na estradzie Filharmonii Narodowej pojawi się podczas tego wieczoru jednocześnie czterech zwycięzców konkursów: Wieniawskiego (Bartłomiej Nizioł, Agata Szymczewska), Busoniego (Lilya Zilberstein) i Chopina (Martha Argerich).

Na festiwalu tradycyjnie już gościć będą znakomite orkiestry i chóry: Orchestre des Champs-Elysées, Orchestra of the Age of Enlightenment (Orkiestra Wieku Oświecenia), Rosyjska Orkiestra Narodowa i Sinfonia Varsovia, Collegium Vocale Gent & Accademia Chigiana Siena oraz Camerata Silesia. W gronie dyrygentów świetni muzycy: Philippe Herreweghe, Vladimir Jurowski, Mikhail Pletnev, Jacek Kaspszyk, Augustin Dumay i Howard Shelley (dwaj ostatni również w charakterze solistów).

Po raz kolejny będzie można usłyszeć ulubieńca publiczności, Jana Lisieckiego, 16-letniego już pianistę, którego międzynarodowy sukces rozpoczął się właśnie na festiwalu "Chopin i jego Europa". Płyta z rejestracją obu koncertów Chopina, które wykonał w Warszawie, zyskała szeroki rozgłos i uznanie światowej krytyki, owocując m.in. kontraktem młodego artysty z firmą Deutsche Grammophon.

Tegoroczne debiuty festiwalowe to występy Khatii Buniatishvili i Michała Szymanowskiego. Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się recital pieśni Dorothee Mields, która promować będzie wraz z Nelsonem Goernerem ich wspólną płytę w serii "The Real Chopin".

Rok 2011 jest Rokiem Ferenca Liszta, Ignacego Jana Paderewskiego i Gustawa Mahlera. Jest to także rok, w którym Polska przejęła od Węgier prezydencję w Unii Europejskiej. Osią programową siódmej edycji festiwalu będą więc wielowątkowe relacje dwóch wielkich romantyków: patrona festiwalu i o rok młodszego Węgra Ferenca Liszta, których łączyła przyjaźń, choć w wymiarze twórczym znajdowali się na antypodach ówczesnej artystycznej Europy. Sam Liszt także rozdarty był skrajnymi przeciwieństwami: zabrzmi jego gwiazdorska wirtuozeria ale również muzyka pełna metafizycznej zadumy i religijnego uniesienia.

Tradycyjnie ważne miejsce w programie festiwalu zajmie wykonawstwo historyczne. W tym roku pianiści będą mieli do dyspozycji cztery, a nie jak dotychczas trzy fortepiany historyczne - zbiory Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina wzbogacone zostały o unikalny fortepian Erard z 1838 roku. W oryginalnym brzmieniu po raz pierwszy w Polsce zabrzmi muzyka Joahnnesa Brahmsa, Ferenca Liszta i Zygmunta Noskowskiego.

7. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" odbędzie się w Warszawie w dniach 16 sierpnia - 1 września 2011.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Festiwal "Chopin i jego Europa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.