Cud natury na wyciągnięcie ręki

Cud natury na wyciągnięcie ręki
(fot. Aconcagua / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
Magdalena Pelczarska / pk

Z najwspanialszej Ambony świata stworzenie głosi chwałę swojego Stwórcy! Ukazuje Jego piękno i majestat, a człowiek ma tutaj szczególną możliwość włączenia  się w ten hymn uwielbienia.

Jedną z zalet podróżowania jest możliwość poznania nowych miejsc na świecie, obcych nam kultur i ciekawych ludzi. Niejednokrotnie dla wielu podróżników ważne jest przeżywanie mocnych doznań estetycznych i emocjonalnych w celu "naładowania akumulatorów", aby zaczerpnąć z podróży jak najwięcej, po to, by móc żyć później przebytą wyprawą w swojej codzienności - w pracy i w domu. Miejscem wartym polecenia bez wątpienia jest Preikestolen - spektakularny klif położony w południowo-zachodniej części Norwegii.

Norwegia jest krajem powszechnie znanym z przepięknych terenów obfitujących w malownicze fiordy, imponujące góry i ciekawe trasy trekkingowe. Jednak to właśnie Preikestolen obecnie cieszy się największą popularnością wśród turystów. Każdy, kto miał możliwość wędrówki w to niesamowite miejsce, z pewnością potwierdzi jak trudno wyrazić słowami uczucia towarzyszące podziwianiu pejzaży z tej, jednej z najciekawszych, skał świata.

DEON.PL POLECA

Klif, o którym mowa, powstał około 10 tys. lat temu, w epoce lodowcowej. Ma on wysokość 604 m.n.p.m. Płaska powierzchnia o szerokości około 25 m i podobnej długości, pozwala na wypoczynek wszystkim śmiałkom, którzy zapragnęli spojrzeć z góry na ciągnącą się w dole zatokę Lyserfjord. Ci odważniejsi siadają na krawędzi skały spuszczając nogi w dół. Może robią to po to, aby udowodnić sobie samemu na co ich stać, przełamać lęk. Inni wolą pozostać dalej i - z kilkumetrowej odległości - oglądać widowiskowy pejzaż.

Klif Preikestolen widziany z dołu wydaje się prawie nieosiągalny. W rzeczywistości droga na szczyt jest dostępna dla każdego, kto tylko pragnie dotknąć z bliska tego cudu natury. Piesza wędrówka zajmuje około trzech godzin. Trasa na szczyt wymaga pokonania ostrych podejść i nieco nużących, dłuższych etapów sprawdzających naszą wytrzymałość, ale nie ma na niej szczególnie niebezpiecznych odcinków. Na szlaku można spotkać osoby w różnym wieku, młodszych i starszych. Okazuje się, że dla wielu wyzwaniem Preikestolen nie jest sama droga, ale stanięcie na szczycie wobec potęgi natury i spojrzenie w dół w rozciągającą się w dole zatokę. 

Wiele osób wędrując po norweskich górach decyduje się na noclegi w namiotach. Dlatego często na szlaku na Preikestolen można dostrzec kolorowe płachty namiotów widoczne w różnych punktach. Warto wspomnieć, że w Norwegii można rozbijać się w różnych miejscach zupełnie za darmo. Zdecydowanie najlepszym momentem na wyjście na szczyt jest wczesny poranek, dla tych najbardziej zdeterminowanych - o wschodzie słońca.  Wtedy obok wyjątkowej scenerii budzącego się dnia, radość ze zdobycia szczytu potęguje dodatkowo możliwość stanięcia na nim w ciszy i samotności albo w towarzystwie zaledwie kilku osób. W sezonie, w ciągu dnia, niestety trudno już tutaj o taki komfort. Turyści masowo odwiedzają to miejsce przez cały dzień, aż do godzin wieczornych. Ze względu na pogodę najlepiej swój przyjazd planować w okresie od maja do października. Istnieją wtedy największe szanse na ominięcie deszczowej pogody, tak charakterystycznej dla Norwegii.

Preikestolen, z języka miejscowego - Hyvlatonna, oznacza dosłownie "ambona". Trudno o bardziej adekwatną nazwę. To jakże niezwykłe dokonanie natury budzi szacunek i pokorę wobec jej potęgi. Przyroda mówi tutaj do nas na tysiąc różnych sposobów. Z najwspanialszej Ambony świata stworzenie głosi chwałę swojego Stwórcy! Ukazuje Jego piękno i majestat, a człowiek ma tutaj szczególną możliwość włączenia  się w ten hymn uwielbienia. Obecności na szczycie towarzyszy mocne odczucie, że z tego miejsca naprawdę można zostać usłyszanym przez świat.

***

Wędrówka na Preikestolen pozwala doświadczyć piękna przyrody, ale także dla wielu staje się możliwością przełamania swoich lęków. Daje sposobność poznania siebie i zobaczenia na jak wiele nas stać. I żeby to poczuć nie trzeba wcale dotykać krawędzi klifu…  Stanięcie na szczycie tej skalnej ambony daje zdobywcy wiarę w siebie i własne możliwości oraz w realizację swoich marzeń i celów. Wzbogaca w poczucie, że jeżeli dotarło się już tu, na ten niesamowity skrawek świata - można naprawdę wiele. Obecnie linie lotnicze dają nam naprawdę dużo możliwości, w dodatku nie wymaga to dużej zasobności portfela. Czemu więc nie spróbować?

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cud natury na wyciągnięcie ręki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.