Czy Arka Przymierza znajduje się w Etiopii?
Poznajcie historię kościoła Matki Bożej z Syjonu znanego od lat jako "kaplica Arki". Znajduje się on w świętym mieście Aksum. Nikomu nie wolno przekraczać progu świątyni. Co znajduje się w środku?
Przy starej świątyni zbudowanej na miejscu (najprawdopodobniej) najstarszego kościoła w Afryce, znajduje się niewielka kaplica Tablic, gdzie według tradycji mają znajdować się Tablice Prawa i Arka Przymierza. Kaplicy strzeże obecnie 56-letni mnich, Abba Gebre Meskel, któremu zostało to powierzone 30 lat temu i który ma za zadanie to robić do końca życia - podobnie jak jego poprzednicy.
Katedra Matki Bożej z Syjonu w Aksum (fot. Fell, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons)
Niemal 40 milionów prawosławnych chrześcijan oraz etiopskich wyznawców judaizmu (Felaszów) wierzy w to, że Arka Przymierza znajduje się obecnie właśnie w Aksum, gdzie od czasów Menelika I - legendarnego syna króla Salomona i królowej Saby - jest pilnowana przez kapłanów. Syn Salomona miał ją przywieźć z Izraela podczas wizyty u swojego ojca.
Co ciekawe, nikt oprócz mnichów-strażników, nie ma prawa zobaczyć Arki. Bardzo niewielu ma prawo z nimi rozmawiać. Ephrem Brhane, który oprowadza pielgrzymów po Aksum, miał możliwość rozmowy z Abbą Gebre: "Jest on w 100% przekonany, że to autentyczna Arka. Mówił, że ma nie tylko dokładnie ten sam kształt, jak opisany w Biblii, a co więcej - świeci niesamowitym światłem".
Kaplica tablic (fot. shutterstock.com)
Choć nie można zobaczyć przedmiotu, którego strzeże Abba Gebre, to mnisi z kościoła Matki Bożej z Syjonu siedem razy w miesiącu chodzą w procesji z dokładną jego kopią. Każdy kościół prawosławny w Etiopii posiada swoją własną kopię. Tysiące wiernych uczestniczą w procesjach.
Nie ma wątpliwości, że chrześcijaństwo w Etiopii ma bardzo długą historię (a jeszcze dłuższą judaizm). Wystarczy sięgnąć po Dzieje Apostolskie, gdzie opisana została historia służącego królowej Kandaki (Dz 8, 27-39). Zachowały się również listy cesarzy rzymskich do cesarzy etiopskich z pierwszych wieków n.e.
Procesja księży z kopią arki (fot. Dereje / Shutterstock.com)
Nawet jeśli historia o Arce Przymierza w Aksum jest niezgodna z prawdą, to wiara Etiopczyków - mimo przeciwności losu - jest godna podziwu. Zresztą, może warto tam pojechać i przekonać się na własne oczy, jak jest?
Skomentuj artykuł