Daniel Olbrychski świętuje swój jubileusz

Daniel Olbrychski świętuje swój jubileusz
Z kwiatami, na scenie aktorzy Dorota Segda i Daniel Olbrychski po premierze spektaklu "W drodze do Madison" Roberta Jamesa Wallera, w reżyserii Grzegorza Warchoła, podczas benefisu 50-lecia pracy artystycznej Daniela Olbrychskiego w Teatrze 6. Piętro w Warszawie. (fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / wm

Benefis Daniela Olbrychskiego połączony z uroczystą premierą spektaklu "Po dorodze do Madison" odbył się w sobotę wieczorem w warszawskim Teatrze 6.piętro.

Na jubileusz z okazji 50-lecia pracy artystycznej aktora przybył m.in. prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.

- Czuję zazdrość, że po tylu latach można pozostać bardzo atrakcyjnym pod każdym względem, a oprócz tego jakąś wielką dumę, ponieważ to jest artysta mojego pokolenia, a ta atrakcyjność oznacza także i dorobek tego pokolenia - powiedział PAP prezydent Komorowski w przerwie spektaklu "Po drodze do Madison", w którym Olbrychski wciela się w rolę tragicznie zakochanego dojrzałego mężczyzny.

W sobotnich obchodach obok prezydenta i premiera wzięły udział znakomitości ze świata kina i teatru m.in.: Andrzej Wajda, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Olga Lipińska.

DEON.PL POLECA

- Jego pojawienie się w filmie +Popioły+ było dla mnie porywające - powiedział PAP Andrzej Wajda. Jak wspominał reżyser, gdy spotkał się z aktorem na planie filmu "Popioły" w 1965 r. Olbrychski, choć był dopiero na pierwszym roku studiów w szkole aktorskiej, miał już spore doświadczenie, które zdobył w Teatrze Telewizji. Jednym z najbardziej znaczących ról w karierze Olbrychskiego była zagrana później postać Karola Borowieckiego w zekranizowanej przez Wajdę w 1974 r. "Ziemi obiecanej". 

- Gdy dzisiaj tak patrzę z odległości, to muszę powiedzieć, że jedną rzecz na pewno robiłem źle: ja im, bo nie tylko Danielowi, pozwalałem na takie - można powiedzieć - kaskaderskie sztuki, narażałem ich życie, ale jak się jest takim młodym, takim pewnym siebie to człowiekowi nic nie grozi - mówił Wajda.

Z okazji jubileuszu reżyser podarował Olbrychskiemu własnoręcznie namalowaną akwarelę.

W spektaklu "Po drodze do Madison"  Danielowi Olbrychskiemu na scenie towarzyszy Dorota Segda. Przedstawienie jest adaptacją głośnej powieści Roberta J. Wallera "Co się wydarzyło w Madison County".

Jak powiedział PAP aktor i dyrektor naczelny Teatru 6.piętro Michał Żebrowski, w spektaklu "Po drodze do Madison" "widzowie będą mieli szansę porównać Daniela do Clinta Eastwooda". - To jest opowieść o miłości, o potrzebie akceptacji, to bardzo ważna sztuka, której adaptacja jest dziś legendarna - tłumaczył. Teatr 6.piętro, w którym obecnie gra Olbrychski, prowadzi z Żebrowskim Eugeniusz Korin.

W programie sobotniej uroczystości znalazły się także benefis aktora i uroczysty bankiet.

W odczytanym liście nieobecny na uroczystości minister kultury Bogdan Zdrojewski życzył jubilatowi "realizacji osobistych planów i zamierzeń zawodowych, które pozwolą jeszcze wielokrotnie podziwiać talent" Olbrychskiego.

50 lat pracy artystycznej Daniela Olbrychskiego minie dokładnie 13 grudnia 2011 r. Właśnie tego dnia w 1961 r. aktor debiutował. - Wystąpiłem w studiu poetyckim niedawno zmarłego Andrzeja Konica. Był to mój pierwszy artystyczny patron, a później przyjaciel. Recytowałem "Parademarsz" i +La Grande valse brillante+ z "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima. Nie miałem wtedy nawet 17 lat, a dwa lata później już zadebiutowałem w filmie. Miło to wspominam, bo wtedy pod własnym nazwiskiem zarobiłem pierwsze pieniądze - powiedział w wywiadzie dla PAP Daniel Olbrychski.

W ramach jubileuszu aktora w Teatrze 6.piętro w listopadzie odbyły się także warsztaty z udziałem Olbrychskiego, na których pokazywano filmy jubilata. Publiczność mogła zobaczyć m.in. spektakl teatru telewizji "Otello" z 1984 roku w reż. Andrzeja Chrzanowskiego, film "Miłosne pas" z 1989 roku w reżyserii Sergio Sollima oraz film "Jedni i drudzy" z 1981 roku w reż. Claude'a Leloucha.

Honorowy patronat nad jubileuszem Daniela Olbrychskiego objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Danielowi Olbrychskiemu - aktorowi filmowemu i teatralnemu - największą popularność przyniosły role w filmach Andrzeja Wajdy i Jerzego Hoffmana. Zagrał także m.in. w zagranicznych produkcjach Nikity Michałkowa, Claude'a Leloucha oraz w nagrodzonym Oscarem filmie Volkera Schloendorffa "Blaszany bębenek" i również nagrodzonej Oskarem francuskiej produkcji "Przekątna gońca". Ostatnio wystąpił u boku Angeliny Jolie w głośnym obrazie "Salt". Trzykrotnie żonaty, ojciec trojga dzieci. Ma 66 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Daniel Olbrychski świętuje swój jubileusz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.