Co wspólnego ma Matka Boska Dzierzgowska z Częstochowską? Co to jest podlinnik? Jak kładzie się pozłotę?

Zobacz galerię
Co wspólnego ma Matka Boska Dzierzgowska z Częstochowską?  Co to jest podlinnik?  Jak kładzie się pozłotę?
Droga ikony
Plenerownia

Co wspólnego ma Matka Boska Dzierzgowska z Częstochowską? Co to jest podlinnik? Jak kładzie się pozłotę? - zdjęcie w treści artykułuOdpowiedzi na te i inne pytania mogli usłyszeć uczestnicy warsztatów pisania ikon, które zostały zorganizowane w ramach projektu "Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego wsi Dzierzgów". Przedsięwzięcie miało na celu upowszechnienie wiedzy na temat cudownego wizerunku Matki Boskiej z sanktuarium w Dzierzgowie, który jest przykładem XVI-wiecznego malarstwa ikonowego.

Zajęcia trwały cztery dni (10-11 oraz 14-15.09.) i zostały przeprowadzone w sali Urzędu Gminy w Radkowie oraz w Remizie Strażackiej w Dzierzgowie. Udział wzięli w nich uczniowie Szkoły Podstawowej w Radkowie oraz grupa mieszkańców z miejscowości związanych z parafią Dzierzgów. Za ich przygotowanie i prowadzenie odpowiadały historyczki sztuki i animatorki kultury ze studia projektów kulturalnych Plenerownia: Katarzyna Wydra i Barbara Łepkowska (w 2011 nagrodzone przez Starostę Włoszczowskiego za upowszechnianie i ochronę kultury) oraz zajmująca się pisaniem ikon Magdalena Walancik, związana z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Twórców Sztuki Sakralnej "Ecclesia". Każdy z uczestników otrzymał swój podlinnik, czyli wzór według którego rysował postać Matki Boskiej Dzierzgowskiej. Przeniesienie modelu na papier czy deskę wymagało od nich staranności , skupienia i przede wszystkim czasu (dlatego mówi się, że tworzenie ikony jest modlitwą). W procesie tym ważne jest jak najwierniejsze powtórzenie pierwowzoru, dlatego właśnie używa się określenia "pisać ikonę", a nie malować. W pracy tej uczestnikom warsztatów w Radkowie i Dzierzgowie pomagała muzyka cerkiewna. Zanim przystąpili do dzieła, zobaczyli jak ikony tworzą profesjonaliści: w jaki sposób przygotowuje się deskę, nakłada grunt, złoci, nakłada kolory. To ostatnie zadanie było dla nich najtrudniejsze: używali specjalnych farb, które wymagają pewnej wprawy. Ikonopisanie okazało się niezwykle wciągające, w trakcie kolejnych dni dołączali kolejni chętni. Rezultaty ich pracy będzie można oglądać na wystawie, która w październiku zostanie zorganizowana w dzierzgowskim kościele.

W ramach projektu "Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego wsi Dzierzgów" został również przygotowany album prezentujący historię cudownego wizerunku oraz parafii i obecnego kościoła w Dzierzgowie. Jest on bogato ilustrowany starymi i współczesnymi fotografiami, zawiera reprodukcje dokumentów z Archiwum Parafialnego oraz z Archiwum Diecezjalnego w Kielcach, w tym plan obecnej świątyni, sporządzony przez jej architekta Franciszka Kowalskiego. Oprócz tego został tam zamieszczony spis proboszczów dzierzgowskich i projekt ścieżki edukacyjnej po dzierzgowskim cmentarzu, obejmującej nagrobki zabytkowe, historyczne oraz o dużych walorach artystycznych i pamiątkowych. Dochód ze sprzedaży albumu jest przeznaczony na ich restaurację.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co wspólnego ma Matka Boska Dzierzgowska z Częstochowską? Co to jest podlinnik? Jak kładzie się pozłotę?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.