Do teatru za 400 groszy w Dniu Teatru Publicznego

Do teatru za 400 groszy w Dniu Teatru Publicznego
(fot. pixabay / CC0 public domain)
PAP / kw

90 teatrów z 39 polskich miast zaprezentuje spektakle, na które wstęp kosztować będzie symboliczne 400 groszy. Sprzedaż biletów w ramach akcji "Bilet za 400 groszy" rozpocznie się w sobotę w teatrach, które biorą udział w obchodach Dnia Teatru Publicznego.

Świętowanie II Dnia Teatru Publicznego odbędzie się 21 maja w teatrach w całym kraju. Sprzedaż biletów w specjalnej cenie 400 groszy jest nawiązaniem do 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare'a, która przypada w tym roku.

Jak zastrzegają organizatorzy, jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety. Sprzedaż prowadzona będzie wyłącznie w kasach teatrów, które przyłączyły się do akcji; udział weźmie 90 teatrów publicznych z 39 miast w Polsce. 21 maja zagrają one łącznie 107 spektakli.

"Zależało i zależy nam na tym, aby widzowie przypomnieli sobie, także symbolicznie, którędy wiedzie droga do teatru oraz aby dla wszystkich +droga do biletu+ była podobna. Sprzedaż rozpocznie się w sobotę, która dla teatrów będzie intensywnym dniem pracy, ale wielu widzom da szansę na pojawienie się przed kasą teatru" - tłumaczy Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, pomysłodawcy i koordynatora akcji. "W ubiegłym roku bilety sprzedawały się błyskawicznie. Pospolite ruszenie do teatru: na to liczymy także w tym roku" - dodaje.

DEON.PL POLECA

Jak zaznacza, celem akcji jest nie tylko uczczenie Dnia Teatru Publicznego. "Ma zwrócić uwagę, że bez finansowego wsparcia z publicznych pieniędzy, a więc z pieniędzy nas wszystkich, polski teatr publiczny, jako idea i jako konkretne miejsca na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć" - dodaje Buchwald.

W tym roku zaproszenie do widowni za pośrednictwem krótkich filmów umieszczanych na portalach społecznościowych w sieci, skierowali nie tylko aktorzy, ale także przedstawiciele rzemieślniczych zawodów teatralnych. "Chcieliśmy, w ten symboliczny sposób, zwrócić uwagę na ich pracę" - tłumaczy Buchwald.

"Dostęp do kultury jest szalenie ważny, są całe rzesze osób wykluczonych z kultury ze względów ekonomicznych, ceny biletów dla wielu bywają barierą nie do pokonania. Cieszę się z tak licznego udziału warszawskich teatrów w akcji, bo to zaproszenie widowni, której bardzo potrzebujemy" - ocenia Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m. st. Warszawy.

W Warszawie w akcję włączyło się 12 teatrów. Publiczność będzie mogła zobaczyć takie spektakle, jak m.in. "Godzina spokoju" w Teatrze Kwadrat, "Twoje i moje" w Teatrze Ateneum, "W imię Jakuba S.", "Red" i "Obrzydliwcy" w Teatrze Dramatycznym, "Kotka na gorącym blaszanym dachu" w Teatrze Powszechnym, "Hamlet" w Teatrze Współczesnym, "Tajemniczy klient" w Teatrze Ochoty czy "Król Lear" w Teatrze Polskim.

W ramach drugiej edycji akcji biletu za grosze - w ubiegłym roku bilet kosztował 250 groszy, z okazji 250-lecie Teatru Publicznego w Polsce - zaprezentowane zostaną także spektakle, które cieszyły się w minionych sezonach dużą popularnością, czy zostały nagrodzone na festiwalach, m.in. "Car Samozwaniec" w reżyserii Jacka Głomba (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy), "Billy Elliot" Michała Znanieckiego (Teatr Rozrywki w Chorzowie). Fani opery będą mogli wybierać między takimi spektaklami jak "Madame Butterfly" Opery Śląskiej w Bytomiu, "Potępienie Fausta" Opery Novej w Bydgoszczy czy "Eugeniusz Oniegin" poznańskiego Teatru Wielkiego. W ofercie znajdą się także spektakle dla dzieci.

Pełna lista przedstawień, biorących udział w akcji "Bilet za 400 groszy" dostępna jest na stronie internetowej www.dzienteatrupublicznego.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Do teatru za 400 groszy w Dniu Teatru Publicznego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.