Film na weekend: "Marzyciel". O dorosłych, którzy chcą pozostać dziećmi i dzieciach zmuszonych do dorosłości

Film na weekend: "Marzyciel". O dorosłych, którzy chcą pozostać dziećmi i dzieciach zmuszonych do dorosłości
Fragment plakatu do filmu "Marzyciel" (fot. materiały dystrybutora)
Materiały dystrybutora

Szkocki pisarz James Barrie zaprzyjaźnia się z Kate, która jest wdową oraz z jej czterema synami. To właśnie historia tej przyjaźni stanowi dla niego inspirację do napisania znanej na całym świecie powieści „Piotruś Pan”. Film „Marzyciel” opowiada jednak o czymś więcej niż tylko o przyjaźni. Ten czasami zabawny, wzruszający i nie omijający tematów cierpienia dramat jest naszą propozycją Filmu na weekend.

Tytuł: Marzyciel / Finding Neverland
Reżyseria: Marc Forster
Scenariusz: David Magee
Muzyka: Jan A. P. Kaczmarek
Gatunek: Dramat
Produkcja: USA / Wielka Brytania
Rok produkcji: 2004
Główne role: Johnny Depp, Kate Winslet, Julie Christie, Radha Mitchell, Dustin Hoffman, Freddie Highmore, Joe Prospero, Nick Roud, Luke Spill
Ocena na Filmweb: 7,6

Opis dystrybutora: Słynny szkocki dramaturg James Matthew Barrie (Johnny Depp) po porażce jednej ze swoich sztuk przeżywa twórczy kryzys. Geniusz źle się czuje ograniczony sztywnymi ramami kultury Anglii początku XX stulecia. Inspirację do nowego dzieła odnajdzie podczas spaceru w londyńskim Kensington Gardens. Spotyka tam rodzinę Llewelyn Davies: czterech chłopców oraz Sylvię, ich piękną, owdowiałą matkę (Kate Winslet). Związku Jamesa i Sylvii oraz jego przyjaźni z dziećmi nie akceptuje ani matka Sylvii - Emma du Maurier (Julie Christie) ani żona Jamesa - Mary (Radha Mitchell).

Częste spotkania Jamesa z rodziną Llewelyn Davies, zabawy z chłopcami i rozkwit uczucia wobec ich matki pozwolą pisarzowi stworzyć nową, niezwykłą sztukę. Producent inscenizacji dzieł J.M. Barrie'ego - Charles Frohman (Dustin Hoffman) zrazu sceptycznie odnosi się do Piotrusia Pana. Sukces premiery w Londynie zapoczątkuje legendę o chłopcu, który postanowił na zawsze zachować dziecięcą wrażliwość.

Film warto obejrzeć także z powodu pięknej muzyki, którą skomponował Polak Jan A. P. Kaczmarek. "Marzyciel" otrzymał w 2005 roku Oskara za najlepszą muzykę oryginalną.

Obejrzyj zwiastun filmu "Marzyciel"

Nie popieramy piractwa! Skorzystaj z oficjalnych źródeł, które umożliwiają legalne oglądanie filmów: Google PlayHBO GOAppleTV lub Netflix.

Widziałeś dobry film? Koniecznie podziel się nim z nami:

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Monika Wasilewska, Monika Szubrycht
  • Bywasz często smutny, choć nie masz ku temu powodów?
  • Boisz się, że nigdy nie uporasz się z traumami okresu dojrzewania?
  • Masz żal do rodziców o to, jak wygląda twoja dorosłość?
  • Poświęcasz się dla innych, choć...

Skomentuj artykuł

Film na weekend: "Marzyciel". O dorosłych, którzy chcą pozostać dziećmi i dzieciach zmuszonych do dorosłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.