Film na weekend: "Dawn Wall"

Film na weekend: "Dawn Wall"
fot. Materiały dystrybutora
3 miesiące temu

Mistrzowsko zrealizowany dokument o dwóch śmiałkach, którzy pierwsi na świecie, za jednym podejściem, zdobyli legendarną ścianę El Capitan. "Dawn Wall" warto obejrzeć z dwóch powodów - zjawiskowych zdjęć i nieprawdopodobnie wciągającej historii.

Tytuł: Dawn Wall: wspinaczka po rekord / The Dawn Wall
Reżyseria: Josh Lowell, Peter Mortimer
Montaż: Josh Lowell
Muzyka: Adam Crystal
Gatunek: Dokumentalny
Produkcja: USA, Austria
Rok produkcji: 2017
Główne role: Tommy Caldwell, Kevin Jorgeson

Można powiedzieć, że twórcy "Dawn Wall" bawią się wysokością. Niektóre zdjęcia przyprawiają o zawrót głowy i - co warto podkreślić - wszystkie są autentyczne. Wyprawą Amerykanów - Tommy’ego Caldwella i Kevina Jorgesona - zainteresował się cały świat, a ich wspinaczka została dokładnie udokumentowana. "Dawn Wall" jest owocem wielu godzin filmowania i - przede wszystkim - towarzyszenia śmiałkom, którzy dzięki swoim umiejętnościom i hartowi ducha osiągnęli cel, który wydawał się nie niemożliwy.

W styczniu 2015 roku Amerykanie Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson skupili na sobie uwagę świata, podejmując próbę wspięcia Dawn Wall - pozornie niemożliwej do pokonania ponad 900-metrowej ściany w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii. Wspinacze zamieszkali w pionowej ścianie na wiele tygodni, wzbudzając przy okazji szalone zainteresowanie światowych mediów. Dla Tommy'ego Caldwella zmierzenie się z Dawn Wall było czymś więcej niż tylko kolejną wspinaczkową drogą - był to jego życiowy cel, którego realizacja wiązała się z pokonaniem wielu przeszkód. W wieku 22 lat Caldwell został wzięty do niewoli przez rebeliantów w Kirgistanie, krótko po tym stracił w wyniku wypadku wskazujący palec. Te doświadczenia uczyniły go silniejszym. Szukając ukojenia po rozpadzie małżeństwa, skupił się na postawionym sobie celu - Dawn Wall. Balansując na granicy poświęcenia i obsesji, Caldwell i jego partner Jorgeson przez sześć lat pracują nad poprowadzeniem najtrudniejszej wielowyciągowej drogi na świecie. Podczas ostatecznej próby Caldwell staje w obliczu trudnej decyzji - porzucić swego partnera i spełnić swoje największe marzenie, czy zrezygnować z postawionego sobie celu ze względu na przyjaźń? (Opis dystrybutora)

 

***

Nie popieramy piractwa! Skorzystaj z oficjalnych źródeł, które umożliwiają legalne oglądanie filmów: Google PlayHBO GOAppleTV lub Netflix.

 

Redaktor DEON.pl, dziennikarz, bloger, podróżnik i obserwator świata. Interesuje się turystyką kolejową i przyrodniczą. Lubi chodzić po górach i nurkować. Prowadzi autorskiego bloga Mapa bezdroży

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap
27,93 zł
39,90 zł

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Film na weekend: "Dawn Wall"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.