PAP / psd
Pierwsze i jedyne tego typu wydarzenie w Polsce - American Film Festival - ma za zadanie "odkłamywać" kino amerykańskie. Pierwsza edycja AFF rozpocznie się we Wrocławiu 20 października i potrwa cztery dni.
PAP / slo
Zachowanie ludzi w warunkach ekstremalnych, stosunek społeczeństwa do holokaustu, rozrachunek z komunistyczną przeszłością - takie m.in. tematy podjęli polscy artyści w filmach, które zostaną zaprezentowane w Warszawie w ramach przeglądu "Kino w PRL - PRL w kinie".
PAP / slo
Amerykański Instytut Filmowy (AFI) poinformował w poniedziałek, że nagrodę za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Morgan Freeman.
Joanna Trzos / PAP / slo
Na festiwalu filmowym w Chicago pokazano w niedzielę dokument "Amerykańskie wesele Tonego i Janiny" (Tony and Janina's American Wedding). Reżyserka Ruth Leitman opowiada historię polskiej rodziny rozdzielonej przez deportację.
psd
I doczekaliśmy się. Na ekrany kin wchodzą mocno reklamowane „Śluby panieńskie” Filipa Bajona. Poza tym wśród nowości coś dla fanów ostrych jak zęby piranii klimatów oraz kina refleksyjnego.
PAP / drr
Peter Greenaway - brytyjski reżyser, scenarzysta i malarz - odebrał w środę tytuł doktora honoris causa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tytuł przyznano mu za "całokształt twórczości artystycznej i humanistyczną postawę życiową".
PAP / wm
Warsztatami filmowymi dla młodych twórców rozpoczęła się w Rzeszowie w poniedziałek ósma edycja Happy End Festiwalu Filmów Optymistycznych. To jedyny w Polsce festiwal, do którego filmy kwalifikowane są według zawartego w nich optymizmu.
wab
Warszawski Festiwal Filmowy w 2009 roku dołączył do grupy czołowych światowych festiwali – w Cannes, Berlinie, Wenecji, Locarno, San Sebastian, Karlowych Warach, Tokio, Mar del Plata, Moskwie, Montrealu, Szanghaju i Kairze. FIAPF, czyli Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Producentów Filmowych, zaliczyła WFF do elitarnej kategorii międzynarodowych niespecjalistycznych festiwali konkursowych, zwanej kiedyś kategorią A.
DEON.pl / psd
W tym tygodniu tylko cztery premiery, ale każdy może znaleźć coś dla siebie. Jest mroczna ekranizacja powieści Oscara Wilde’a, komedia romantyczna, kino familijne i dokument.
drr / DEON.pl
W tym tygodniu wielkie pieniądze i wielkie namiętności, czyli powrót Olivera Stone'a na Wall Street i Tilda Swinton w koncertowej roli kobiety targanej wielkimi namiętnościami. To dwa główne powody, by wybrać się w ten weekend do kina.
PAP / wm
O swoim filmie "Essential Killing", uhonorowanym Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Wenecji, opowiedział PAP Jerzy Skolimowski. "To opowieść o człowieku sprowadzonym do roli zwierzęcia" - powiedział reżyser.
PAP / mik
Przegląd filmów Tomasza Bagińskiego pt. "Perły polskiej animacji" zainaugurował w czwartek w Wilnie X Tydzień Filmu Polskiego, którego organizatorem jest Instytut Polski w litewskiej stolicy.
drr / DEON.pl
Dziwny to weekend, gdy zaczynamy od filmu, który ma prawie 70 lat, gdy w superlatywach nie piszemy o animacji w 3D, a dwa bardzo ciekawe polskie filmy, są propozycjami trudnymi i ni jak mają się do konwencji piątkowego wypadu do kina.
PAP / mik
"Lincz" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza zdobył "Wielkiego Jantara 2010", główną nagrodę 29. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", który zakończył się w sobotę.
KAI / wm
Polski film dokumentalny „Tajemnica grobu Kopernika”, został zakwalifikowany do finału prestiżowego, festiwalu „China International Conference of Science and Education producers Meeting“ w Suzhou w Chinach. Festiwal w Suzhou, który jest największym i najważniejszym festiwalem filmów naukowych w Azji, odbędzie się w dniach 17 - 20 września 2010. Filmy prezentowane podczas festiwalu walczą o nagrody „Dragon Awards”.
PAP / drr
Film Sofii Coppoli "Somewhere" wygrał festiwal filmowy w Wenecji, otrzymując nagrodę Złotego Lwa. Wielkim triumfatorem 67. festiwalu jest Jerzy Skolimowski. Jego film "Essential killing" dostał nagrodę specjalną jury.
PAP / ad
29. edycja Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" rozpocznie się we wtorek. W programie - ok. 90 tytułów. Największe talenty spośród młodych wyłaniać będą m.in. aktorka Ewa Błaszczyk i rektor łódzkiej filmówki Robert Gliński.
DEON.pl / psd
W tym tygodniu dwie polskie komedie, ale niestety romantyczne. Ponieważ współczesne kino polskie potęgą w tej dziedzinie nie jest, zaczynamy od francuskiej komedii twórcy niezapomnianej "Amelii".
PAP / wm
Niejednoznacznie oceniła we wtorek włoska prasa przedstawiony na festiwalu w Wenecji film Jerzego Skolimowskiego "Essential killing". Najbardziej przechylny jest dziennik "La Repubblica", który dał mu wysoką ocenę, a reżysera pochwalił za "poetyckie kino".
PAP / mik
"Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny". Wyboru dokonała Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Agnieszki Holland.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}