Smok Smoków 53. KFF dla Paula Driessena

Smok Smoków 53. KFF dla Paula Driessena
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / drr

Holenderski twórca filmów animowanych Paul Driessen został uhonorowany nagrodą Smoka Smoków podczas tegorocznego 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wręczenie nagrody odbyło się we wtorek podczas festiwalu.

- Nigdy nie czuję się całkowicie zadowolony ze swoich osiągnięć, ale z drugiej strony miło jest otrzymywać nagrodę za osiągnięcia i prace całego życia. Natomiast im starszy się staję, z tym większym krytycyzmem patrzę na to, czego dokonałem do tej chwili - powiedział laureat podczas konferencji prasowej poprzedzającej uroczystość.

- Zdecydowanie kocham moją pracę, kocham pracę nad krótkimi filmami animowanymi, ponieważ uważam, że lepiej być projektantem, twórcą animacji, niż osobą która zajmuje się bardziej zarządzaniem, jak to jest w przypadku kiedy tworzy się filmy fabularne - powiedział Paul Driessen. Dodał, że lubi także pisać książki dla dzieci.

Przyznał także, że "najtrudniejszą częścią jego pracy jest sprzedawanie swoich pomysłów i idei".

Goście festiwalowi będą mieli okazję zobaczyć retrospektywę ponad 20 filmów animowanych artysty, w tym nominowane do Oscara "3 panny", zrealizowane w latach 60. reklamy oraz słynną "Żółtą łódź podwodną", w której powstaniu brał udział.

DEON.PL POLECA

Paul Driessen urodził się w 1940 roku w Nijmegen, w Holandii. Rysunkiem zainteresował się we wczesnej młodości, w 1964 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Utrechcie i pracował jako animator reklam telewizyjnych. W 1967 roku został zaproszony przez George’a Dunninga do współpracy przy jego "Żółtej łodzi podwodnej" Beatlesów. W 1970 roku wyemigrował do Kanady. W latach 80. przejął po Janie Lenicy katedrę filmu animowanego na uniwersytecie w Kassel, w Niemczech, gdzie uczył do 2005 roku. Obecnie pracuje nad nową krótkometrażową animacją, będącą holendersko-kanadyjską koprodukcją.

Dreissen w narracji swoich filmów często stosuje metodę split screen (podzielonego ekranu); jego styl jest łatwo rozpoznawalny dzięki nieustannie drgającej kresce i płynnym ruchom jego postaci.

Paul Driessen jest laureatem ponad 50 nagród, został m.in. uhonorowany za całokształt twórczości na festiwalach filmów animowanych w Ottawie (1984) i Zagrzebiu (2002) otrzymał także Annie Award (amerykańska nagroda za osiągnięcia w animacji - PAP) "za znaczący wkład w sztukę animacji". W 2005 roku został laureatem Specjalnego Złotego Dinozaura na krakowskim festiwalu Etiuda & Anima. W 2000 roku jego film "3 Misses" został nominowany do Oscara.

Nagroda Smoka Smoków przyznawana jest przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej od 1998 roku za szczególne osiągnięcia w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Jej laureatami byli m.in.: Kazimierz Karabasz, Stephen i Timothy Quay, Werner Herzog, Raoul Servais, Allan King, Jerzy Kucia, Albert Maysles, Jonas Mekas i Helena Trestikova.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Smok Smoków 53. KFF dla Paula Driessena
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.