Jaką rolę w powstaniu ISIS odegrały USA? [WIDEO]

Jaką rolę w powstaniu ISIS odegrały USA? [WIDEO]
(fot. youtube.com)
youtube.com / Vox / Karol Wilczyński

Ten 6-minutowy filmik pozwala zrozumieć, jaką rolę odegrały światowe potęgi w powstaniu ISIS, kto ma interes w jego ciągłym istnieniu i dlaczego cały czas nie udaje się go pokonać.

Od 2012 roku samozwańcze państwo muzułmańskie Iraku i Syrii (ang. Islamic State of Iraq and Syria) rozszerzyło obszar swojej władzy na rozległe tereny Bliskiego Wschodu, wzywając do odnowienia Kalifatu.

Mimo że ISIS jest w stanie wojny ze wszystkimi sąsiadami, a właściwie z niemal całym światem, to udaje mu się przetrwać, a nawet doprowadzać do krwawych zamachów na całym świecie.

Dlaczego ekstremistyczna organizacja, "państwo terrorystów", mogło osiągnąć taką potęgę? Co jest w stanie ją zatrzymać? Aby to zrozumieć, warto poznać jej historię i obecnych sojuszników.

DEON.PL POLECA

Obejrzyj film:

Historia ISIS rozpoczęła się wiele lat temu. W 1979 roku, pod pozorem obrony dyktatora przed rebeliantami, ZSRR najeżdża Afganistan. Wielu młodych mężczyzn z Bliskiego Wschodu dołączyło do rebeliantów, którzy uznawali walkę z komunistami za dżihad, obronę religii.

Wśród mudżahedinów, obrońców Afganistanu, znaleźli się również Osama bin Laden (mający koneksje z rodziną królewską Arabii Saudyjskiej) i mniej znany w Polsce Abu Musab Zarqawi, który pochodził z Jordanii. Chociaż nie mieli ochoty na współpracę, doprowadzili do powstania grup znanych dzisiaj jako Al-Kaida oraz ISIS.

W 1989 roku Arabowie walczący w Afganistanie wracają do domu - komuniści wycofali swoje wojska, pozostawiając zniszczony kraj na pastwę losu i rosnącego radykalnego ruchu talibów.

Od tego czasu bin Ladenowi udaje się rozwinąć globalną sieć Al-Kaidy, której głównym celem jest "zwalczanie wrogów islamu". Zarqawi również próbuje rozwijać swoją grupę, ale - ze względu na o wiele mniejsze środki finansowe - nie odnosi sukcesu. Obaj wracają jednak pod koniec lat 90. do Afganistanu, który jest już rządzony przez talibów.

We wrześniu 2001 roku Al-Kaida przeprowadza atak na Stany Zjednoczone, doprowadzając do śmierci kilku tysięcy ludzi i zniszczenia wież World Trade Center. Stany Zjednoczone najeżdżają Afganistan. Wtedy bin Laden ucieka do Pakistanu, a Zarqawi do Iraku.

Następnie prezydent USA George W. Bush przygotowuje scenę dla powstania ISIS, atakując Irak. Amerykanie doprowadzają do obalenia Saddama Husajna, świeckiego dyktatora Iraku wspierającego sunnitów. Rozwiązują też jego armię, która składała się w głównej mierze z sunnitów. Tysiące żołnierzy zostaje pozbawionych żołdu i dołączają do grup walczących z nowym, zagranicznym rządem. Dżihadyści uważają atak USA za walkę z islamem i powtórkę tego, co Sowieci zrobili w Afganistanie.

Amerykanów wspierają szyici, którzy stanowią znaczną liczbę (ok. 60 proc.) mieszkańców Iraku. Stają się oni celem brutalnych ataków nowych grup dżihadystów, którym przewodzi Zarqawi, nowa "gwiazda" wśród terrorystów. Wybucha wojna domowa między szyitami a sunnitami.

W tym samym czasie Al-Kaida - osłabiona po walkach w Afganistanie - doprowadza do sojuszu z grupami Zarqawiego. Powstaje organizacja AQI (ang. Al-Qaeda in Iraq, Al-Kaida w Iraku). W 2006 roku Zarqawi zostaje obalony i zabity w amerykańskim nalocie. Około 2010 roku wydaje się, że AQI zostało prawie pokonane. W 2011 roku Amerykanie wycofują się z Iraku, pozostawiając władzę w rękach szyitów.

W tym samym roku ma jednak miejsce tzw. Arabska Wiosna - wiele protestów przeciw różnym władcom w świecie arabskim. W Syrii protesty spotykają się z ostrą reakcją dyktatora Bashara al-Assada. W ten sposób powstaje zbrojna opozycja. Assad, obawiając się reakcji międzynarodowej, wypuszcza z syryjskich więzień rozmaitych przestępcówi dżihadystów, którzy dołączają do opozycji. W ten sposób wskazuje, że opozycja ma związki z terrorystami.

Pod koniec 2011 roku niejaki Abu Bakr al-Baghdadi powołuje do istnienia ISI (ang. Islamic State of Iraq). Wysyła do Syrii jednego z zaufanych współpracowników, który zakłada nową gałąź Al-Kaidy - Front al-Nusra.

Baghdadi atakuje również liczne więzienia na terenie Iraku, skąd wypuszcza dawnych przeciwników szyickiego rządu, i przeprowadza rekrutację nowych dżihadystów. W kwietniu 2013 roku ogłasza, że przejmuje kontrolę nad siłami Al-Kaidy w Syrii, a następnie - powstanie ISIS. Front al-Nusra sprzeciwia się al-Baghdadiemu i w 2014 roku doprowadza do jego formalnego wygnania. Wybucha wojna między dwoma organizacjami dżihadystycznymi.

Assad toleruje ISIS, ponieważ ułatwia mu to wprowadzenie podziału między wrogami i koncentruje uwagę potęg zagranicznych właśnie na ISIS (a nie na dyktatorze). W czerwcu 2014 roku Al-Baghdadi przeprowadza znaczącą akcję militarną na terenie Syrii i Iraku. Dzięki osłabieniu armii szyitów i rosnącej korupcji zdobywa znaczne terytorium (1/3 powierzchni Iraku i dużą część Syrii).

Celem ISIS jest odrodzenie Kalifatu i doprowadzenie do apokalipsy zapowiadanej w Koranie. Już w sierpniu 2014 roku ofensywa dżihadystów zostaje zatrzymana przez dobrze zorganizowaną armię Kurdów.

W 2015 roku ISIS zmienia taktykę, skupiając się na organizacji ataków terrorystycznych w różnych zakątkach świata (Kuwejt, Egipt, Libia, Francja, a nawet Stany Zjednoczone, gdzie samotni zwolennicy ISIS organizują mniej skuteczne i amatorskie ataki).

Jeśli interesuje cię to zagadnienie, przeczytaj również:

Dżihad - czy powinniśmy się go bać?

3 rzeczy, które musisz wiedzieć o szariacie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jaką rolę w powstaniu ISIS odegrały USA? [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.