Podkarpackie: rycerze zakonni pojawią się w Karpackiej Troi

Podkarpackie: rycerze zakonni pojawią się w Karpackiej Troi
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
PAP / pk

Rycerze zakonni w najbliższy weekend spotkają się w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie). Kilkudziesięciu odtwórców z grup rekonstrukcyjnych przybliży czasy wypraw krzyżowych.

- Zaplanowana na sobotę i niedzielę impreza plenerowa jest kolejną z trwającego od czterech lat cyklu "Od Troi po Bałtyk". Jego celem jest przypomnienie życia codziennego od epoki brązu po średniowiecze w przestrzeni terytorialnej między Morzem Śródziemnym a Morzem Bałtyckim - powiedział PAP dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

Skansen w Trzcinicy jest oddziałem krośnieńskiego muzeum.

W tym roku odbędą się m.in. pojedynki rycerskie, pokazy walk konnych. - Zadbaliśmy również o przygotowanie średniowiecznego pokazu mody. Odwiedzający w weekend Karpacką Troję będą mogli również skorzystać z przysmaków sporządzonych według przepisów św. Hildegardy - dodał Gancarski.

W poprzednich latach podczas projektu "Od Bałtyku do Troi" prezentowano życie i obyczaje m.in. rzymskich legionistów, Wikingów i Madziarów. Gancarski zwrócił uwagę, że w Trzcinicy, gdzie powstał skansen Karpacka Troja, "już ponad cztery tysiące lata temu tętniło życie i rozwijał się handel; m.in. bursztyn znad Bałtyku wymieniano na wyroby z miast basenu Morza Śródziemnego".

W początkach epoki brązu w Trzcinicy zbudowano osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą, fosą; przy jej budowie jako fortyfikacji obronnej wykorzystano naturalną stromiznę stoków. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała tam ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.

Potem między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tutaj ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym. Natomiast między VIII a XI stuleciem znajdował się tam centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. ubiegłego stulecia archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje powierzchnię 8 ha, na której znajduje się m.in. ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

Istniejący od pięciu lat skansen archeologiczny Karpacka Troja odwiedziło blisko 250 tys. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podkarpackie: rycerze zakonni pojawią się w Karpackiej Troi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.