Ile zarabiają księża? "Ksiądz z osiedla" podał konkretną kwotę

Ile zarabiają księża? "Ksiądz z osiedla" podał konkretną kwotę
Ks. Rafał Główczyński wyznał, ile zarabia (fot. Bez Tajemnic / YouTube.com)
TikTok.com / tk

Ks. Rafał Główczyński znany jako "Ksiądz z osiedla" w podcaście "Bez tajemnic" ujawnił, ile zarabia i od czego często zależą zarobki księży.

"Ksiądz z osiedla" przyznał, że otrzymuje jedynie pensję za pracę nauczyciela.

- U nas w zakonie jest tak, że ja nie dostaję żadnych pieniędzy z parafii, za sakramenty, za chrzty, z tacy. Wszystko idzie na dom zakonny, na utrzymanie domu zakonnego i różne rzeczy z tym związane – zaznaczył.

DEON.PL POLECA

Ile zarabiają księża?

- To, co ja mam do dyspozycji, to jest moja pensja, którą dostaję w szkole. Jako nauczyciel [zarabiam] tyle, ile każdy, czyli za etat dostałem 2900 złotych – wyznał ks. Główczyński.

"Ksiądz z osiedla" zauważył, że ten system funkcjonuje w jego zakonie. W przypadku księży diecezjalnych sytuacja może wyglądać inaczej.

Ks. Leszek Slipek, proboszcz warszawskiej parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" ujawnił, że jego pensja "waha się od 2 do 3 tysięcy złotych brutto". - Uważam, że najwyższa nie jest. W różnych parafiach dochody księży są różne – dodał.

Ks. Slipek zaznaczył, że zarobki często zależą od tego, ile w miesiącu jest chrztów czy ślubów oraz od wypominek związanych z modlitwą za zmarłych. Księża dzielą też miedzy sobą 20 proc. zarobionych pieniędzy podczas kolęd.

W podcaście "Bez tajemnic" wystąpił także ks. Sebastian Kosecki, który wprost powiedział, ile średnio ludzie wkładają pieniędzy do kopert w trakcie kolędy. Zaznaczył, że czasem zdarzają się puste koperty, jednak średnio znajduje się w nich 50 zł.

- Najwięcej [dostałem] 150 zł albo 200 – przyznał ks. Sebastian Kosecki.

Źródło: TikTok.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Martin Ebner

Pytanie o to, czy Kościołowi potrzebni są księża, można uznać za prowokacyjne. Jest niczym atak skierowany w fundamenty wspólnoty i wiary. Jak to – Kościół bez kapłanów, bez szafarzy sakramentów? Ale czy na pewno?

Biblista...

Skomentuj artykuł

Ile zarabiają księża? "Ksiądz z osiedla" podał konkretną kwotę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.