"Jajko zachwyciło także mnie". Zakonnik z Krakowa prezentuje niezwykłą kolekcję [WIDEO]

"Jajko zachwyciło także mnie". Zakonnik z Krakowa prezentuje niezwykłą kolekcję [WIDEO]
fot. DEON TV / YouTube

Kolorowe, malowane, wyklejane, wykuwane, a nawet oplatane drutem - pisanki. Znane już w starożytności, od wieku zachwycają swoim wyglądem i maestrią wykonania. Swoją imponującą kolekcję pisanek prezentuje i opowiada o niej Stanisław Groń SJ.

"Jak wszystko, także i moja kolekcja ma swoją historię. Powstawała przez lata, niejako spontanicznie i bez presji pozyskiwania nowych nabytków" - mówi o. Groń. "Muszę jednak przyznać, że z roku na rok coraz bardziej się powiększa, mimo że czasami któraś z pisanek, ku mojej rozpaczy, się rozbija".

DEON.PL POLECAKolorowe jajko zawsze ludzi zachwycało. Niezależnie od czasu, regionu, kultury i religii. Również dzisiaj malowane jajko urzeka wielu kolorystyką, wzornictwem i najrozmaitszymi technikami zdobienia. "Jajko zachwyciło także i mnie. Stąd ta kolekcja! Są w niej okazy z Rumuni, Ukrainy, Czech, Słowacji, Litwy, Kanady, Rosji, Indii, USA, Chin, Boliwii, Zambii, Madagaskaru, Egiptu. Ale przede wszystkim pisanki z różnych regionów Polski - pisanki kurpiowskie, opolskie, sądeckie, huculskie, podolskie i wiele, wiele innych" - dodaje zakonnik.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemek Wysogląd SJ

Nie, to nie jest ilustrowana hagiografia ani biografia św. Ignacego Loyoli. To raczej próba osobistego spojrzenia na historię duchowego doświadczenia i głębokiej przemiany, jaką przeszedł pewien ambitny, młody szlachcic – Iñigo Lopez de Loyola.

Przeżyj...

Skomentuj artykuł

"Jajko zachwyciło także mnie". Zakonnik z Krakowa prezentuje niezwykłą kolekcję [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.