Jak stres wpływa na twoją pracę?

Jak stres wpływa na twoją pracę?
(fot. shutterstock.com)Jak stres wpływa na twoją pracę?
4 lata temu
Puls Biznesu / PAP / pk

W specjalnym programie Polskiej Inspekcji Pracy pracodawcy mogą zbadać skalę stresu zawodowego nękającego ich pracowników - pisze "Puls Biznesu".

W Europie stres zajmuje drugie miejsce, po zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, wśród najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych związanych z pracą zawodową. Jak podaje Polska Inspekcja Pracy (PIP), szacuje się, że ok. 50-60 proc. absencji chorobowych jest spowodowanych stresem.

- Dlugotrwały stres odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym, a lekceważenie go może prowadzić do poważnych chorób, takich jak depresja, nerwica czy choroby psychosomoatyczne. Czasami pracownicy nie zdają sobie sprawy, jak stres wpływa na ich produktywność - ocenia Lucyna Pleśniar, prezes firmy doradztwa personalnego People.

Jak zauważa gazeta, skutki stresu pracowników odbijają się na działaniu całej firmy. Przejawy stresu w pracy to m.in. zwiększona absencja, zmniejszona produktywność, wzrost liczby wypadków, wyższa fluktuacja załogi, czy wzrost kosztów związanych z większą zachorowalnością.

Specjalna kampania PIP związana z tym problemem to element jednego z jej programów prewencyjno-informacyjnych, którego adresatami są również pracownicy i przedstawiciele służb bhp. Pracodawcy mogą skorzystać m.in. z narzędzi, dzięki którym zbadają skalę ryzyka psychospołecznego w ich firmach, a potem podjać działania naprawcze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jak stres wpływa na twoją pracę?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.