Jakie nowe kierunki czekają studentów? Wśród nich m.in. ekobiznes czy sztuczna inteligencja

Jakie nowe kierunki czekają studentów? Wśród nich m.in. ekobiznes czy sztuczna inteligencja
Fot. Leon Wu / unsplash.com
PAP / tk

Twórcze pisanie, studia strategiczne nad Azją, ekobiznes, sztuczna inteligencja czy inżynieria ochrony klimatu - to wybrane nowe kierunki studiów, które będzie można studiować od nowego roku akademickiego. Rekrutacja na studia rozpoczyna się na polskich uczelniach na początku czerwca.

Każdego roku uczelnie oferują dziesiątki nowych kierunków studiów. Na przykład Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu planuje uruchomić trzy kierunki w zbliżającym się roku akademickim, jest wśród nich m.in. filologia angielsko-chińska.

- Powstanie kierunku odpowiada na duże zainteresowanie takimi studiami wśród kandydatów. Od lat dotychczasowa specjalność cieszyła się dużą popularnością, bowiem znajomość języka i kultury angielskiego i chińskiego obszaru językowego jest bardzo pożądana we współczesnym świecie - wyjaśnił prodziekan Wydziału Anglistyki UAM prof. Jacek Fabiszak.

DEON.PL POLECA

Natomiast na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu uruchomiony od nowego akademickiego będzie kierunek inżynieria ochrony klimatu.

Nowości w ofercie pojawią się też na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W ofercie stacjonarnych studiów drugiego stopnia pojawią się m.in. chemia zrównoważonego rozwoju, studia strategiczne nad Azją, twórcze pisanie czy zarządzanie w ochronie zdrowia.

W roku akademickim 2022/23 Katolicki Uniwersytet Lubelski uruchamia kilka nowych kierunków studiów, a jednym z najciekawszych jest Sztuczna Inteligencja. Zajęcia, prowadzone przez wykładowców uczelni, a przy tym doświadczonych specjalistów IT, będą koncentrować się na praktycznych umiejętnościach programistycznych związanych z aplikacjami sztucznej inteligencji.

Największa uczelnia we wschodniej Polsce - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - oferuje kandydatom wśród nowości ekobiznes. Jako podano, ten ostatni kierunek jest unikatowy w skali kraju ze względu na to, że stanowi połączenie aspektów ekonomicznych i zarządzania z działaniami prośrodowiskowymi.

Największa polska uczelnia – Uniwersytet Warszawski - zachęca z kolei do zainteresowania się studiami stacjonarnymi drugiego stopnia African Studies. Program ten koncentruje się na przekazywaniu wiedzy na temat współczesnych kultur i społeczeństw afrykańskich oraz nabyciu umiejętności niezbędnych do prowadzenia badań afrykanistycznych, łączących metodologię różnych dyscyplin.

Kolejnym nowym kierunkiem na UW jest Historia kultury w dobie humanistyki cyfrowej. Te studia II stopnia oferują kształcenie o charakterze ogólnohumanistycznym, ze szczególnym naciskiem na poznanie narzędzi humanistyki cyfrowej oraz ich użyteczności dla poszczególnych dyscyplin w ramach nauk humanistycznych.

Wśród nowości na stołecznej uczelni pojawiły się tez Studia kanadyjskie (stacjonarne, drugiego stopnia). To interdyscyplinarny program studiów, który ma na celu zapoznanie studentów z szerokim spektrum zagadnień związanych z Kanadą, w tym zrozumienie historycznych, politycznych i społeczno-kulturowych uwarunkowań tego kraju. To pierwsze tego rodzaju studia w Polsce.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Kim chcę być? Kim są ludzie wokół mnie i jaki mają na mnie wpływ? Jak oceniam ich i siebie? Co jest moim celem w życiu? Udzielenie szczerej odpowiedzi na te pytania umożliwia człowiekowi lepsze zrozumienie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jakie nowe kierunki czekają studentów? Wśród nich m.in. ekobiznes czy sztuczna inteligencja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.