Jej piękno zapiera dech w piersiach. Zobacz jedną z najbardziej niezwykłych polskich cerkwi [WIDEO]
Beskid Niski to kraina dzikich gór, zapomnianych kapliczek i starych cerkwi. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje świątynia w Banicy. Zobacz piękny film o tym niezwykłym miejscu.
Jak informuje strona swiatynia3d.pl, Banica do 1947 roku i Akcji "Wisła" była wsią łemkowską. Niektórzy po drugiej wojnie światowej przenieśli się na tereny Ukrainy, pozostałych przesiedlono. Obecnie mieszkająca tam ludność to w większości potomkowie napływowych mieszkańców Podhala i Sądecczyzny" - czytamy na stronie.
Historia cerkwi w Banicy
Cerkiew w Banicy została zbudowana pod koniec XVIII wieku. W miejscu, w którym się znajduje, istniały wcześniej trzy inne cerkwie, z których pierwsza pochodziła z XVI wieku. W roku 1898 nastąpił remont świątyni, w wyniku którego powiększona została nawa. Zmianom uległ wówczas również dach świątyni. W 1947 roku greckokatolicka cerkiew w Banicy została przejęta przez Kościół rzymskokatolicki, a jej wezwanie uległo zmianie. Cerkiew w Banicy to klasyczny przykład świątyni w typie zachodniołemkowskiego.
Obecnie cerkiew w Banicy należy do parafii katolickiej pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana.
Wycieczka szlakiem Beskidu Niskiego
"Najbliższa okolica świątyni także jest warta uwagi. Przewodnicy polecają, po zwiedzeniu cerkwi, rozważyć wycieczkę szlakiem czerwonym, który jest odcinkiem Głównego Szlaku Beskidzkiego. Rozpoczyna on swoją trasę w Krynicy Zdróju i biegnie przez Huzary, Mochnaczkę Niżną, Banicę, Izby, Ropki do Hańczowej. Odcinek w okolicy Banicy oferuje przepiękne widoki, niezniszczone przez reklamy, cywilizację, drogi czy nadmierne uprzemysłowienie" - czytamy na stronie swiatynia3d.pl.
Źródło: swiatynia3d.pl / Wikipedia / pk
Skomentuj artykuł