Koło Wrocławia powstanie obserwatorium astronomiczne. Może być największym ośrodkiem badawczym w UE
We wsi Białków niedaleko Wrocławia powstaje obserwatorium astronomiczne. Będzie badać Słońce na falach radiowych. Obserwatorium może być największym ośrodkiem monitorującym w ten sposób gwiazdę w całej Unii Europejskiej.
Jak podaje polskieradio.pl, już ponad 140 lat w Białkowie prowadzone są obserwacje astronomiczne. Nie ma tam w pobliżu linii kolejowych, wiatraków produkujących energię, dużych zakładów przemysłowych. Fale, które docierają do Białkowa z Kosmosu, są w bardzo małym stopniu zanieczyszczone przez wpływy cywilizacyjne – wskazał prof. Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Marzy mi się zbudowanie ogólnoświatowej sieci radioteleskopów, aby 24 godziny na dobę można było Słońce monitorować identycznymi instrumentami i zapewniać krajom Unii Europejskiej stały dostęp do niezwykle istotnych danych, które obecnie decydują o powodzeniu wielu przedsięwzięć w zakresie obronności, o przesyłaniu informacji o pewnych aspektach energetyki na skalę kontynentalną – dodał prof. Rudawy.
Źródło: polskieradio.pl / tk
Skomentuj artykuł