Korczak - festiwal teatralny dla najmłodszych

Korczak - festiwal teatralny dla najmłodszych
(fot. korczak-festiwal.pl)
culture.pl / pz

Kilkadziesiąt wydarzeń: widowiska, happeningi, wystawy, warsztaty, spotkania z twórcami teatru - dedykowane dzieciom, młodzieży, ich rodzicom, nauczycielom, opiekunom.

Od kilkunastu lat każdej jesieni Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak powraca na sceny warszawskich teatrów. Przegląd ten od lat promuje niepowtarzalne, wartościowe wydarzenia teatralne z Polski i ze świata. W tym roku będą to ciekawe przedstawienia z Niemiec i Włoch. Festiwal Korczak niezmiennie organizowany jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.

DEON.PL POLECA

Wieloletnia historia Festiwalu (pierwszy zorganizowany był w 1994 roku) to efekt konsekwentnego wybierania widowisk o najwyższym poziomie artystycznym. Festiwal nawiązuje w poruszanych tematach do myśli Janusza Korczaka - pedagoga, doktora, przyjaciela dzieci, bohatera, który całe swoje życie poświęcił dzieciom. Zadaniem przeglądu jest dotarcie do różnych grup wiekowych poprzez wykorzystanie tradycyjnych oraz nowatorskich form teatralnych.

"Trudno wyliczyć wszystkie ważne wydarzenia, które przyniosły poprzednie edycje Festiwalu Korczak - mówi Grażyna Karwowska-Winiarek, od jedenastu lat dyrektor festiwalu. - Każdy z tych festiwali był inny, każdy bardzo wyraziście charakteryzował czas i problemy, z jakimi spotykają się kolejne dorastające pokolenia dzieci i młodzieży. Podejmowaliśmy trudne tematy, rozmawialiśmy o nietolerancji, o braku tożsamości, o biedzie, o problemach z uzależnieniem, o konfliktach pokoleń, o lękach. Tak się złożyło, że liczba piętnaście w tym roku staje się wieloznaczna. Jedno ze znaczeń jest oczywiste: zapraszamy was na 'Korczaka' po raz piętnasty. Ale gdy myślimy o wieku człowieka - piętnastka skłania do refleksji. U dorosłych wywołuje wspomnienia. Dla kilkulatków jest odległą przyszłością. Mam nadzieję, że nasz festiwal sprzyja wymianie myśli, poglądów i doświadczeń,porusza zmysły, dostarcza wielu niecodziennych wrażeń, przemyśleń i tematów do dalszych rozmów już poza salą teatru."

Festiwal staje się forum wymiany poglądów i doświadczeń oraz sprzyja poszerzaniu horyzontów, nie tylko teatralnych. Poza przedstawieniami mają tam miejsce inne niecodzienne wydarzenia. Przed każdym widowiskiem odbywać będą się happeningi - także Piotra Boruty i jego kudłatego przyjaciela zwanego Czocher (znanego z programu "Mam talent"), usłyszeć będzie można muzyczny duet Zu-Pa, czyli Zuzannę Falkowską i Paulinę Kardas, które starają się teatr zaczarować muzyką skrzypiec i wiolonczeli a muzykę nasycić teatrem.

"Chcemy w teatrze rozmawiać o sprawach najważniejszych: o radościach, o niepokojach, o miłości, o wojnie, o śmierci - deklaruje Wiesława Klata, dyrektor artystyczna festiwalu. - O wszystkim co was - a właściwie nas, nas wszystkich - przejmuje i interesuje."

Na widzów czekać będą w Teatrze Rampa lalki z pracowni artystycznej Anny Polarusz, a w Teatrze Lalka obejrzeć będzie można "Obrazy nienamalowane" Ewy Misiak, która przedstawi niekonwencjonalne wykorzystanie technik plastycznych. Oprócz tego prowadzone będą warsztaty teatralne dla instruktorów i wychowawców "Teatr z dziećmi jak to robić?".

"Nasz Festiwal jest hołdem oddawanym od wielu lat mądremu człowiekowi - Januszowi Korczakowi" - dodaje Halina Machulska, prezes PO ASSITEJ.

Wyjątkowym wydarzeniem poświęconym pamięci Janusz Korczaka, są tradycyjne już wyjścia młodych widzów z Teatru Lalka - który stoi w miejscu byłego sierocińca - udających się pod pomnik Dobrego Doktora do pobliskiego parku pod Pałacem Kultury i Nauki. Pochód ze słonecznikami - symbol festiwalowy - rusza trzymając w ręku. Na zakończenie pochodu dzieci 'obsypują' postać Korczaka setkami słoneczników. W tym roku spotkanie z Dobrym Doktorem odbędzie się 6 października o godz. 12.00.

"Jakie to ważne - nie zgubić w natłoku zdarzeń i spraw tego, czego nie dostaniemy na żadnej półce sklepowej: wiary, nadziei, przyjaźni, miłości, solidarności, radości tworzenia, satysfakcji zwycięstwa, przyjemności współuczestnictwa. Witajcie na naszym kolejnym festiwalu" - zaprasza Maciej Wojtyszko, dyrektor honorowy Festiwalu Korczak.

Po raz kolejny w programie "Ab ovo" ("zacząć od jaja") niemowlaki i maluszki wraz ze swoimi opiekunami we wspólnej zabawie mają okazję rozpocząć odkrywanie tajemnic świata i sztuki. Festiwal Korczak daje także możliwość obcowania ze sztuką teatralną osobom niepełnosprawnym i pokazanie ich twórczości widzom.

Przedstawienia teatrów polskich (zespoły zagraniczne są gośćmi honorowymi) oceniać będą dwa zespoły. Międzynarodowe jury dorosłych, które przyzna Grand Prix "Złocisty" dla najlepszego widowiska oraz nagrodę "Kota w worku" czyli zaproszenie na Festiwal Korczak 2012 produkcji nagrodzonego teatru z pominięciem procedury kwalifikacyjnej. Jury dziecięce pracować będzie samodzielnie i według własnych kryteriów oceny dokona wyboru przedstawienia, aby wręczyć nagrodę "Ziarenko" - związaną z symbolem festiwalu jakim są słoneczniki.

Więcej informacji na temat Festiwalu Korczak dostępnych jest na stronie: www.korczak-festiwal.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Korczak - festiwal teatralny dla najmłodszych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.