Kości słoni były używane jako narzędzia 400 tys. lat temu

Kości słoni były używane jako narzędzia 400 tys. lat temu
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Naukowcy poinformowali, że znalezione we Włoszech narzędzia sprzed 400 tys. lat były zrobione z kości słoni żyjących na tamtych terenach. Tymi narzędziami posługiwali się prawdopodobnie neandertalczycy, którzy zamieszkiwali wówczas Europę.

Ze stanowiska archeologicznego Castel di Guido w pobliżu Rzymu pochodzą narzędzia wykonane z kości słoni, które wówczas żyły na Półwyspie Apenińskim. Naukowcy piszą o dużej różnorodności narzędzi, jakiej nie spotyka się w innych miejscach w tamtym okresie. Badania prowadzone były pod kierunkiem Paolli Villa z University of Colorado w Boulder (USA).

Artefakty wydobyto jeszcze w latach 1979-1991. W najnowszych badaniach naukowcy dokonują analizy 98 kościanych narzędzi.

Ten gatunek słoni zamieszkiwał Europę

Stanowisko znajduje się w pobliżu koryta wyschniętego strumienia, gdzie do wodopoju przychodziły słonie, a niektóre z nich umierały. Były to słonie leśne, które licznie zamieszkiwały wówczas Europę. Największe mierzyły ponad cztery m wysokości i osiągały wagę nawet 10 ton, były więc znacznie większe niż dzisiejsze słonie afrykańskie.

Kości do wyrobu narzędzi mogły pochodzić od padłych słoni.

Naukowców zainteresowało również jedno z narzędzi wytworzone z kości dzikiego bydła – długie i gładkie na końcu. Zdaniem badaczy jest to gładziarka, typ narzędzia używany do obróbki skóry, znany dotąd ze stanowisk archeologicznych młodszych o 100 tys. lat. Podobnego narzędzia używa się po dziś dzień.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski
23,94 zł
39,90 zł

To się w głowie mieści!

Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kości słoni były używane jako narzędzia 400 tys. lat temu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.