Łódź: wystawa pokazująca huculskie cerkwie

Łódź: wystawa pokazująca huculskie cerkwie
(fot. By Роман Маленков (Ясіня. Серце Гуцульщини — Україна Інкогніта) [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons)
PAP / kw

Fotografie, opisy i rysunki techniczne cerkwi, a także zdjęcia dokumentujące pracę studentów Politechniki Łódzkiej (PŁ) na Ukrainie w podczas wyprawy naukowej pokaże wystawa w budynku Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ, czynna od czwartku.

Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka, w czasie ubiegłorocznej, letniej wyprawy studenci zinwentaryzowali dwanaście cerkwi w obwodzie iwanofrankiwskim, w powiatach kołomyjskim oraz nadwórniańskim. "W tej jedynej w swoim rodzaju praktyce wzięło udział trzynaścioro studentów i dwóch opiekunów.

DEON.PL POLECA
Na wystawie pokazane zostaną opisy i rysunki techniczne cerkwi, a także fotografie dokumentujące pracę oraz emocje związane z pobytem Ukrainie" - powiedziała rzeczniczka, dodając, że studenci m.in. zapoznali się z charakterystycznymi cechami świątyń typu huculskiego, pogłębili swoją wiedzę dotyczącą tradycyjnych, drewnianych konstrukcji budowlanych, a także poznali specyfikę regionu, jego mieszkańców i ich obyczaje.

Chojnacka przypomniała, że studenci architektury PŁ od 1995 r. wykonują pomiary zabytkowych, drewnianych cerkwi w rejonach historycznej Huculszczyzny i Pokucia. Według niej "trudno znaleźć w innej polskiej uczelni podobne wyprawy naukowe w Karpaty Wschodnie na Ukrainie, z tak długą tradycją i dorobkiem".

"Nieodłączną częścią każdej wyprawy jest kilkudniowa wycieczka z plecakami po górach, w większości przypadków zakończona wizytą w Jabłonicy nad Białym Czeremoszem, u zaprzyjaźnionej z opiekunami rodziny Droniaków" - powiedziała Katarzyna Pyć z Koła Naukowego "IX Piętro" organizującego wyprawę. Pyć podkreśliła, że praktyki były też czasem spotkań z mieszkańcami regionu, poznawania ich życia, zwyczajów i weryfikacji stereotypów funkcjonujących we wzajemnych relacjach Polaków i Ukraińców.

Ekspozycji towarzyszy podsumowująca wyprawę ilustrowana publikacja, zawierająca wspomnienia uczestników, wydana również w języku ukraińskim.

Wystawa czynna będzie do 27 lutego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łódź: wystawa pokazująca huculskie cerkwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.