W Krośnie przypomniano dorobek architekta Jana Sas Zubrzyckiego

W Krośnie przypomniano dorobek architekta Jana Sas Zubrzyckiego
(fot. Domena publiczna / Wikimedia Commons)
PAP / pk

Projekty i fotografie budynków oraz wyposażenia kościołów autorstwa architekta Jana Sas Zubrzyckiego, a także m.in. rysunki ołtarzy wykonane przez rzeźbiarza Andrzeja Lenika można obejrzeć w Muzeum Podkarpackim w Krośnie (Podkarpackie).

Wystawę przypominającą obu artystów otwarto we wtorek.

DEON.PL POLECA- Wspólna ekspozycja prac Sas Zubrzyckiego oraz Lenika jest próbą przedstawienia ich twórczości. Obaj działali na przełomie XIX i XX stulecia. Prezentowali podobną postawę artystyczną i ideową - powiedziała PAP Anna Guz-Iwaniec z krośnieńskiego muzeum.

Zaznaczyła, że "artystów oprócz przyjacielskich relacji i wspólnych pasji łączyło przekonanie, że w dziełach sztuki sakralnej najlepiej sprawdzają się dawne formy i motywy".

Sas Zubrzycki urodził się w 1860 r. w Tłustem na Podolu. Ukończył architekturę na Politechnice Lwowskiej. Do 1921 r. pracował w Urzędzie Budownictwa w Krakowie. Potem wrócił do Lwowa, gdzie był profesorem architektury na tamtejszej politechnice. Członek Polskiej Akademii Umiejętności oraz założyciel i prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Sztuki i Kultury we Lwowie. Zmarł w tym mieście w 1935 r.

- Był wybitnym projektantem i teoretykiem sztuki, zaangażowanym w sprawy narodowe. W swojej twórczości najwięcej zaprojektował obiektów sakralnych, nieco mniej gmachów publicznych, willi i kamienic - przypomniała Guz-Iwaniec.

Według jego projektów wybudowano przeszło 40 kościołów; kolejnych 20 przebudował. Wśród nich są m.in. kościół kapucynów we Lwowie, krakowski kościół św. Józefa na Podgórzu, kościół michalitów w Miejscu Piastowym k. Krosna. Jest też autorem m.in. ratuszy w Jordanowie i Niepołomicach, a także gmachu poczty w Krośnie.

Cztery lata młodszy od Sas Zubrzyckiego rzeźbiarz Andrzej Lenik poza okresem studiów na krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych przez całe życie był związany z Krosnem. Tworzył głównie w drewnie, gipsie i kamieniu. Jest autorem m.in. pomnika Tadeusza Kościuszki, który w setną rocznicę insurekcji postawiono na zamku w Odrzykoniu k. Krosna.

- Z Sas Zubrzyckim współpracował przy wielu realizacjach. Wykonywał elementy wystroju i wyposażenia do kościołów przez niego projektowanych; m.in. do kościoła św. Andrzeja w Ciężkowicach zaprojektowanego przez Zubrzyckiego wykonał ambonę i ławki - zaznaczyła Guz-Iwaniec.

Oprócz przypomnienia dokonań obu artystów na wystawie znalazły się również fotografie dokumentujące przyjazne relacje, które łączyły rodziny Zubrzyckiego i Lenika.

Wystawa będzie czynna do końca listopada. Prezentowane na niej eksponaty pochodzą z Muzeum Architektury we Wrocławiu i zbiorów Muzeum Podkarpackiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Krośnie przypomniano dorobek architekta Jana Sas Zubrzyckiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.