10 lekcji św. Jana Chryzostoma o Bogu, wierze i duchowości

10 lekcji św. Jana Chryzostoma o Bogu, wierze i duchowości
(fot. domena publiczna)
św. Jan Chryzostom

Św. Jan Chryzostom był biskupem Konstantynopola, doktorem Kościoła, uważany za największego kaznodzieję Kościoła na Wschodzie. W jego pismach można odnaleźć wiele cennych lekcji. Dziś prezentujemy kilka z nich.

1. Bóg dał kapłanom taką moc, jakiej nie użyczył ani aniołom, ani archaniołom: tym, co mieszkają na ziemi, zlecił, by szafowali tym, co jest w niebie.
2. Ci są bogatszymi od wszystkich, którzy żądze bogactw przytłumili.
3. Gdy ktokolwiek wyrządził ci przykrość, nie patrz na niego, ale na szatana, który go do tego nakłonił. Na szatana skieruj cały swój gniew. Temu zaś, który uległ szatanowi, okaż litość. Jeżeli tego nie uczynimy, na próżno i daremnie przyszliśmy na ten świat, a raczej przyszliśmy na nasze nieszczęście.
4. Gdy żyjemy w nieprawości, natenczas choćby nam nikt nie złorzeczył, wtedy jesteśmy najnieszczęśliwszymi ze wszystkich; ale gdy o cnotę się staramy, wtedy choćby cały świat źle o nas mówił, będziemy najszczęśliwsi ze wszystkich.
5. Jałmużnę ocenia się nie według miary daru, ale hojności serca.
6. Kto wie, może nawet część kąkolu zmieni się w dobre ziarno? Jeśli więc teraz go wyrwiesz, zubożysz przyszłe żniwo poprzez wyrywanie tych, którzy mogą się zmienić i stać lepszymi. 
7. Nic nas tak Bogu podobnymi nie czyni, jak gdy złym i takim, którzy nam krzywdę czynią, przebaczamy, jak to Chrystus uczył mówiąc, że słońce Jego wschodzi nad złymi i dobrymi.
8. Nic nie jest bardziej fałszywe, niż bogactwo. To nieprzyjazny towarzysz. To wewnętrzny wróg.
9. Oszczerstwo jest gorsze od kanibalizmu.
10. Pokora. Ona jest matką mądrości. Kto będzie ją miał, ten posiądzie również resztę.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

10 lekcji św. Jana Chryzostoma o Bogu, wierze i duchowości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.