Biorąc udział w tej zbiórce, możesz uratować komuś życie w górach

Biorąc udział w tej zbiórce, możesz uratować komuś życie w górach
Fot. Szlachetna Paczka / archiwum
zrzutka.pl / Lubię Ludzi / YouTube / PAP / pk

Ratownicy GOPR wzięli udział w Szlachetnej Paczce. Obecnie sami potrzebują pomocy, bo zbierają na specjalistyczną karetkę. W 40. rocznicę zdobycia Mount Everestu przez Polaków, przyjaciele GOPRu zorganizowali zbiórkę na ważny cel.

Zaangażowanie i wkład Polaków w alpinizm są wyraźne. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, którzy 17 lutego 1980 roku jako pierwsi zdobyli zimą najwyższą górę globu - Mount Everest, zgodnie uważają, że ich wejście miało znaczenie historyczne dla całego środowiska alpinistycznego i zapoczątkowało polską złotą erę eksploracji Himalajów.

"Przełamywaliśmy bariery jako pierwsi na świecie. Na pewno miało też wpływ na nas, ale traktowaliśmy to jako coś wielkiego dla Polski" - uważa Leszek Cichy.

"Nie patrzę na to, jak na wyczyn indywidualny, tylko jak na sukces zbiorowy. To jest wielka wartość. Zakończyliśmy to, na co pracowali wszyscy uczestnicy wyprawy. Myślę, że zdobycie Everestu miało większy wpływ na całe polskie środowisko alpinistyczne niż na nas, choć oczywiście nie było dla nas obojętne" - dodaje Krzysztof Wielicki.

Trekking górski to jedna z najbardziej popularnych form turystyki w Polsce. Z pewnością wpływ na to mają sukcesy jakie odnosili i wciąż odnoszą Polacy, zdobywając coraz wyższe i bardziej niebezpieczne szczyty. Przy tak dużej liczbie turystów odwiedzających polskie góry, niezwykle ważne jest czuwanie nad ich bezpieczeństwem. Tym zajmuje się Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W 40. rocznicę polskiego zdobycia Mount Everestu Konrad Kruczkowski ze Szlachetnej Paczki zorganizował zbiórkę na specjalistyczną karetkę, a dokładnie…

Sprzęt ratujący życie w górach

…zakup i dostosowanie terenowej Toyoty Hilux. Model seryjny kosztuje ok. 120 tys. zł, ale aby samochód mógł ratować życie, musi zostać specjalnie dostosowany. Kolejne 140 tys. zł. to koszt wzmocnienia zawieszenia i zderzaków, zamontowania wyciągarek oraz nadbudowy, która pozwoli bezpiecznie transportować poszkodowanych i umożliwi działania ratownicze wewnątrz pojazdu. W przypadku zagrożenia życia każda minuta w drodze do ofiary i każda sekunda udzielanej pomocy mają znaczenie.

Karetka zostanie wyposażona w niezbędny sprzęt ratowniczy, w tym w apteczkę R1 z defibrylatorem AED (pomaga wznowić akcję serca i przywrócić krążenie), urządzenie do automatycznego masażu serca, zestaw tlenowy, nosze z mechanizmem wsuwania i zestaw do współpracy ze śmigłowcem.

Fot. GOPR Grupa Podhalańska

Pełny koszt zakupu i dostosowania samochodu to 260 tys. zł, ale Grupa Podhalańska większość środków zebrała już we własnym zakresie (wsparcie sponsorów, wsparcie NFOŚ, pomoc 1%). Wciąż brakuje 85 tys. zł.

Nagroda

Imię, imię i nazwisko lub pseudonim każdego, kto zechce skorzystać z takiej możliwości, znajdzie się na specjalnej, symbolicznej tablicy z podziękowaniami (format B1), która zostanie umieszczona w Schronisku PTTK na Turbaczu (najwyższy szczyt Gorców – 1315 m.n.p.m), gdzie m.in. dyżurują ratownicy. Tablica będzie pamiątką solidarności i wsparcia udzielonego ratownikom.

Osobie, która przekaże największą kwotę na rzecz zbiórki, ratownicy podarują książkę Krzysztofa Wielickiego "Piekło mnie nie chciało" z osobistą dedykacją i autografem himalaisty.

Szlachetna Paczka od GOPR

"W grudniu ubiegłego roku ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR zdecydowali się wesprzeć Szlachetną Paczkę, gdzie pracuję na co dzień. Razem z himalaistami Andrzejem Bargielem i Krzysztofem Wielickim zorganizowali pomoc dla jednej z rodzin oraz pomogli dostarczyć paczki do trudnodostępnych, górskich przysiółków. Wtedy wystarczyła jedna rozmowa, żeby nas wsparli. «Powinniśmy pomagać: i innym, i sobie. Jesteśmy» – mówili. Opiekowałem się tym projektem i to właśnie wtedy, w zasadzie przypadkiem, dowiedziałem się o potrzebie i problemie ratowników z karetką" - pisze Konrad Kruczkowski.

Aby wspomóc zbiórkę GOPR, kliknij w link>>>

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Kamiński, Joanna Podsadecka
23,99 zł
39,99 zł

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.
M. Gandhi

Najpierw bezkresna zielona tajga, martwe konie na dzikich stepach Mongolii i audiencja u japońskiej księżniczki. A potem surowe ziemie tajemniczych Ajnów, żydowski „raj” na terytorium...

Skomentuj artykuł

Biorąc udział w tej zbiórce, możesz uratować komuś życie w górach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.