Jak zostać świętym? 11 konkretów od św. Mikołaja

Jak zostać świętym? 11 konkretów od św. Mikołaja
(fot. shutterstock.com)

Zastanawiałeś się jak zostać świętym (nie tylko Mikołajem)? Jeśli dotychczas wydawało ci się to trudne, zobacz jak w kilku krokach możesz to zrobić. Patron dzisiejszego dnia zachęca nas do hojności.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, święty Mikołaj to postać zapomniana. Obraz, który znamy, jest jedynie zainspirowany oryginalną postacią i jej hojnością. Mikołaj, biskup Miry, był znany przede wszystkim z niezwykłej wrażliwości na biedę i cierpienie innych. Legendy o nim nie wzięły się znikąd. Ten święty patronuje m.in. dziełom charytatywnym, wytwórcom guzików, pannom szukającym kandydata na męża, gorzelnikom, piwowarom, jeńcom, sprzedawcom perfum i wina oraz pojednaniu Wschodu z Zachodem. To zaledwie początek długiej listy! Jest też prawdziwym mistrzem świętości. Wiele możesz się od niego nauczyć

Mamy tyle okazji, żeby okazać dobro drugiej osobie. Nie trzeba posiadać nadludzkich zdolności i milionów na koncie. Oto kilka pomysłów, jak stać się świętymi (nie tylko Mikołajami). Pomaganie jest prostsze niż myślisz!

1. Jesteś zapracowany i spędzasz całe dnie przed ekranem monitora? Ustaw jako ekran startowy przeglądarki program PAJACYK

DEON.PL POLECA

Codzienne kliknięcie w brzuch pajacyka sprawi, że jakieś dziecko będzie mogło zjeść ciepły posiłek. To program Polskiej Akcji Humanitarnej działający od 1998 roku. A jeśli masz trochę więcej czasu, możesz również przekazać własną darowiznę na rzecz tej organizacji. Za każde kliknięcie sponsorzy przekazują pieniądze na konto fundacji PAH.

2. Rozejrzyj się uważnie. W drodze do pracy mijasz wiele osób, które dziś nic nie zjedzą, a może nawet nie jadły od kilku dni

Kup jedną kawę więcej, podziel się kanapką - możesz każdego ranka samemu zrobić jedną więcej z myślą o kimś, kogo spotkasz. W wielu kawiarniach istnieją programy lojalnościowe. Zachęć znajomych do zbierania pieczątek - taką wypełnioną kartę można oddać zmarzniętej starszej osobie pod kościołem lub na przystanku.

3. Moda się zmienia, a szafa zapełnia dziesiątkami rzeczy, w które "kiedyś jeszcze wejdę". Przy następnych zakupach nie zapomnij o wielkim worku na ubrania, których nie nosisz

Zupa na Plantach, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta oraz inne punkty pomocy i noclegownie w twoim mieście czekają na taki dar. Przekazując go, pomożesz przetrwać zimę ubogim. Spróbuj odnaleźć w swojej okolicy także wieszaki oznaczone hasłem "Wymiana ciepła" - to najprostszy sposób, wystarczy odwiesić nieużywane rzeczy, dając im drugie życie, a nie rzadko ratując je też ubogim.

4. Pomysł z bonusem: możesz pomóc podwójnie! Rób prezenty z głową

W manufakturze Skarby Prababuni, prowadzonej przez wspólnotę Siostry Chmielewskiej, znajdziesz wszystkie prezenty dla najbliższych na nadchodzące święta. Możesz kupić też domowe przetwory, które podarujesz osobie samotnie spędzającej kolejne Boże Narodzenie. Pomożesz nie tylko ubogiemu sąsiadowi, ale też samotnym matkom wychowującym dzieci lub tym w trudnej sytuacji rodzinnej. One własnoręcznie przygotowują te skarby. Twoja pomoc jest ich jedynym źródłem utrzymania.

5. A może chciałbyś pomóc razem z przyjaciółmi? Szukasz czegoś dla dwojga lub całej paczki?

Możecie razem zapewnić godne życie jednej z rodzin syryjskich. Koszt utrzymania takiej rodziny to średnio 90 dolarów miesięcznie. Nie są to anonimowi ludzie. Caritas zachęca do takiej pomocy w akcji Rodzina Rodzinie. Na stronie tej akcji znajdziesz informacje o sytuacji materialnej rodziny i jej członkach. Ten niewielki koszt to cena za przeżycie całej rodziny przez miesiąc. Czujesz, że nie dasz rady sam pomóc? Odezwij się do ludzi w twoim środowisku. Pomaganie zbliża.

6. Korzyść dla ducha gwarantowana. Ale mamy też coś dla twojego ciała. Zaszalej z wyglądem

Twoim postanowieniem w najbliższym czasie jest dokonanie jakiejś zmiany w wyglądzie? Przemyśl to, bo możesz podrować coś nie tylko sobie. Przy najbliższej wizycie u fryzjera idź o krok dalej i zamiast końcówek zetnij kilkanaście centymetrów włosów, oddając je fundacji Rak’n’Roll. Nie tylko ty chcesz wyglądać szałowo w sylwestra. Wiele kobiet będących w trakcie chemioterapii również o tym marzy.

7. Podatki - jak z mało przyjemnego obowiązku wyciągnąć pożyteczne dobro?

Nie zostawiaj rozliczenia podatku na ostatni dzień. Dla własnego komfortu pomyśl nad tym od razu w nowym roku. Jest wiele organizacji pożytku publicznego, które czekają na twój jeden procent. Ich aktualną listę znajdziesz na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ciebie to kosztuje jedynie wpisanie odpowiedniego numeru KRS do rubryki w zeznaniu podatkowym. Ja szczególnie polecam fundacje: Akogo? prowadzącą klinikę Budzik,  Mimo Wszystko Anny Dymnej i Stworzenia Pana Smolenia.

8. A może chcesz po prostu masz nadmiar czasu wolnego i chcesz kogoś poznać?

Lubimy ładne kampanie społeczne, klimamy miliony serduszek, ale ilu z nas zadało sobie trud i przyjemność poznania osób z niepełnosprawnością? Przypuszczam, że niewielu. Czas to zmienić. W Polsce jest wiele fundacji zajmujących się integracją takich ludzi w społeczeństwie: Bardziej Kochani, Zakątek 21, Ognisko. Możesz przede wszystkim poświęcić swój czas na wolontariat.

Istnieje wiele innych wspólnot, w których właśnie samo spotkanie z tobą może być najcenniejszym darem. Wśród nich warto wymienić Fundację Arka czy krakowską Klikę. Nie bój się poznać ludzi z autyzmem ze Wspólnoty Nadziei oraz Fundacji JiM. Wnieś trochę radości do ostatnich chwil życia ludzi mieszkających w Hospicjum św. Łazarza. O wartości spędzania czasu w towarzystwie niepełnosprawnych i chorych możesz przekonać się tylko, poprzez zaangażowanie w spotkanie z nimi.

9. Zrób z tradycji użytek, zamiast odkładać ją na półkę z legendami

W święta warto pamiętać o ludziach opuszczonych. Jeśli masz możliwość, zamień symboliczny pusty talerz wędrowca na pełny dla swojego sąsiada. Mali bracia Ubogich zachęcają: "Podaruj wigilię samotnej osobie starszej". W ramach tej akcji zorganizują wieczerze wigilijne w trzech polskich miastach. A ty po prostu zaproś kogoś do siebie.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom co roku przypomina też o wartości spędzania rodzinnych świąt. Może zamiast życzeń wyślesz świecę i opłatek kupiony w ramach tej akcji? Pośród wielu kartek w tym roku twoje życzenia staną się wyjątkowe.

10. Święta to spory wydatek. Zorganizuj je z głową i wspólczuciem

Pomyśl, czy sprzedawca, u którego robisz zakupy, przekazuje jakąś część dochodu na potrzebujących. Wybierz takiego, który to robi. Opłatki, słodycze, świece, ozdoby - kilka drobiazgów, które zaginą pośród wielu innych. Niech więc ich kupno komuś pomoże.

11. Święta, święta i po...zostaje nam tona jedzenia

Przeholowałeś z ilością jedzenia? Wpadły serniczki od babci i makowce od wujków? Na to też mamy świetny pomysł. Nie zapomnij podzielić się jedzeniem, nim się popsuje i będziesz musiał je wyrzucić. Jadłodzielnie i lokalne inicjatywy Foodsharingowe czekają na twój gest.

***

Do pomagania wystarczą jedynie chęci. Codzienne sytuacje dają nam tysiące możliwości. Paradoksalnie im mniej mamy, tym bardziej odważni jesteśmy w dzieleniu się tym. Zdając się na własną wrażliwość, dostrzeżemy więcej, niż przewidziano w tym artykule. Do dzieła!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Paweł Krupa OP

Bóg i człowiek na ławie oskarżonych

Żył między nami, ale pewnego dnia zniknął w tajemniczych okolicznościach. Zostawił jednak obietnicę, która wielu napawa lękiem. Kiedy znów się pojawi, nastąpi koniec tego świata…

Sąd Ostateczny właśnie się...

Skomentuj artykuł

Jak zostać świętym? 11 konkretów od św. Mikołaja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.