Kierowcy TIR-ów złożyli hołd polskiemu koledze

Kierowcy TIR-ów złożyli hołd polskiemu koledze
(fot. shutterstock.com)
youtube.com / twitter.com / kw

Łukasz Urban - polski kierowca TIR-a - został zamordowany przez zamachowca, który przeprowadził atak w Berlinie. Obejrzyj poruszające nagrania ze wspólnie wykonanej akcji.

Śmierć 37-letniego Łukasza poruszyła tysiące kierowców, którzy również mogli być ofiarami zamachowca: bardzo wielu z nich przejeżdża przez Niemcy, a napady na ciężarówki zdarzają się w Europie dosyć często (choć śmierć Polaka nastąpiła w bardzo wyjątkowych okolicznościach).

DEON.PL POLECAAkcja "Klakson dla zamordowanego w Berlinie kierowcy TIR-a" rozpoczęła się w Polsce tuż przed Świętami. O 15:00 w całym kraju kierowcy zatrzymali swoje pojazdy na parkingach, przerwali jazdę i zatrąbili przez około minutę.

Do tej akcji włączają się kierowcy z całej Europy, publikując w internecie materiały wideo:

Oprócz akcji kierowców, wiele osób z całej Europy wzięło udział w zbiórce na rzecz rodziny Łukasza Urbana. Jak informuje agencja Reuters, w internetowej zbiórce przed Świętami zebrano ponad 170 tysięcy dolarów. Pomoc zadeklarowała również premier Beata Szydło: "Podjęłam decyzję o przyznaniu renty specjalnej dla Żony i Syna Śp. Łukasza Urbana. Rodzina Bohaterskiego Kierowcy otrzyma ją po Świętach" - napisała szefowa rządu na Twitterze.

Na portalu change.org zamieszczono petycję do prezydenta Niemiec Joachima Gaucka w sprawie przyznania Orderu Zasługi (Bundesverdienstkreuz) polskiemu kierowcy. W petycji napisano, że Łukasz Urban stracił życie "próbując powstrzymać terrorystę przed najgorszym". Powołano się na ustalenia, że polski kierowca walczył ze sprawcą zamachu, który zadał mu ciężkie obrażenia, a w końcu zastrzelił. "Tym bohaterskim działaniem (Łukasz Urban) prawdopodobnie uratował życie wielu ludziom" - napisano w petycji.

W poniedziałek na jarmarku w Berlinie ciężarówka wjechała w ludzi, zabijając 11 osób i raniąc ok. 50. Dwunastą ofiarą śmiertelną był polski kierowca, którego ciało znaleziono w szoferce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kierowcy TIR-ów złożyli hołd polskiemu koledze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.