Niezwykła adoracja: Jezus płynie z miasta do miasta łodzią

Niezwykła adoracja: Jezus płynie z miasta do miasta łodzią
(fot. youtube.com/americamagazine)
America Magazine / fetedieuduteche.org / sz

Do procesji eucharystycznych przyzwyczailiśmy się w Polsce głownie przy okazji Bożego Ciała. Katolicy ze stanu Luizjana postanowili jednak uczcić procesją pewną ważną rocznicę. Zrobili to w sposób niezwykły, który szybko stał się tradycją.

Cajun to nazwa osadników pochodzenia francuskiego, którzy przybyli do Zatoki Meksykańskiej. Zasiedlili oni głównie Luizjanę, a dziś tworzą wspólnoty na południu kraju. "Bycie Cajun to bycie katolikiem" - mówi ks. Michael Champagne, proboszcz lokalnej wspólnoty. Są oni bardzo przywiązani do swojej wiary, która stanowi fundament ich tożsamości.  Dlatego świętując w 2015 roku 250-tą rocznicę przybycia pierwszych Cajun do Ameryki, mieszkańcy chcieli podkreślić to wszystko, z czym się identyfikują.

- Dostrzegłem, że społeczeństwo jest coraz bardziej zsekularyzowane. Chciałem więc wyjść na ulicę z Jezusem, żeby dać dowód naszej wierze - mówi kapłan. Tak narodził się pomysł, aby ruszyć z procesją eucharystyczną 60 km w dół rzeki. Południowa Luizjana jest położona w delcie Missisipi, więc krainę przecinają liczne kanały wodne, rzeki i zatoczki. Za Najświętszym Sakramentem podążają na łodziach mieszkańcy, oddając mu cześć.

Niezwykła adoracja: Jezus płynie z miasta do miasta łodzią - zdjęcie w treści artykułu

(fot. youtube.com/americamagazine)

Płynąc, zatrzymywali się w kolejnych miejscowościach i zapraszali ich mieszkańców na adorację Najświętszego Sakramentu. Z początku nieśmiali katolicy zaczęli być coraz odważniejsi w mówieniu o swojej wierze i przychodzili tłumnie. Na adoracje zaczęli również przybywać członkowie innych Kościołów i inni zainteresowani.

Niezwykła adoracja: Jezus płynie z miasta do miasta łodzią - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. youtube.com/americamagazine

Ta piękna akcja stała się bardzo popularna i jest od tamtego czasu powtarzana każdego roku 15 sierpnia. Oficjalnie nazwano ją Fete-Dieu du Teche (od nazwy tej wodnej trasy: Bayou Teche). Procesja jednoczy wokół siebie wszystkich katolików, nie tylko Cajun. Wydarzenie spotkało się z uznaniem lokalnych biskupów, którzy również postanowili do niej dołączyć.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
James Martin SJ
35,75 zł
55,00 zł

Nie jest to przewodnik, który umożliwi zrozumienie wszystkiego o wszystkim.Pokazuje on raczej, jak odnaleźć Boga w każdym wymiarze swojego życia.

  • Skąd mam wiedzieć, co powinienem w życiu robić?
  • Skąd mam wiedzieć, kim być w życiu?
  • ...

Skomentuj artykuł

Niezwykła adoracja: Jezus płynie z miasta do miasta łodzią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.