Niezwykła adoracja: Jezus płynie z miasta do miasta łodzią

Niezwykła adoracja: Jezus płynie z miasta do miasta łodzią
(fot. youtube.com/americamagazine)
America Magazine / fetedieuduteche.org / sz

Do procesji eucharystycznych przyzwyczailiśmy się w Polsce głownie przy okazji Bożego Ciała. Katolicy ze stanu Luizjana postanowili jednak uczcić procesją pewną ważną rocznicę. Zrobili to w sposób niezwykły, który szybko stał się tradycją.

Cajun to nazwa osadników pochodzenia francuskiego, którzy przybyli do Zatoki Meksykańskiej. Zasiedlili oni głównie Luizjanę, a dziś tworzą wspólnoty na południu kraju. "Bycie Cajun to bycie katolikiem" - mówi ks. Michael Champagne, proboszcz lokalnej wspólnoty. Są oni bardzo przywiązani do swojej wiary, która stanowi fundament ich tożsamości.  Dlatego świętując w 2015 roku 250-tą rocznicę przybycia pierwszych Cajun do Ameryki, mieszkańcy chcieli podkreślić to wszystko, z czym się identyfikują.

- Dostrzegłem, że społeczeństwo jest coraz bardziej zsekularyzowane. Chciałem więc wyjść na ulicę z Jezusem, żeby dać dowód naszej wierze - mówi kapłan. Tak narodził się pomysł, aby ruszyć z procesją eucharystyczną 60 km w dół rzeki. Południowa Luizjana jest położona w delcie Missisipi, więc krainę przecinają liczne kanały wodne, rzeki i zatoczki. Za Najświętszym Sakramentem podążają na łodziach mieszkańcy, oddając mu cześć.

Niezwykła adoracja: Jezus płynie z miasta do miasta łodzią - zdjęcie w treści artykułu

DEON.PL POLECA

 

(fot. youtube.com/americamagazine)

Płynąc, zatrzymywali się w kolejnych miejscowościach i zapraszali ich mieszkańców na adorację Najświętszego Sakramentu. Z początku nieśmiali katolicy zaczęli być coraz odważniejsi w mówieniu o swojej wierze i przychodzili tłumnie. Na adoracje zaczęli również przybywać członkowie innych Kościołów i inni zainteresowani.

Niezwykła adoracja: Jezus płynie z miasta do miasta łodzią - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. youtube.com/americamagazine

Ta piękna akcja stała się bardzo popularna i jest od tamtego czasu powtarzana każdego roku 15 sierpnia. Oficjalnie nazwano ją Fete-Dieu du Teche (od nazwy tej wodnej trasy: Bayou Teche). Procesja jednoczy wokół siebie wszystkich katolików, nie tylko Cajun. Wydarzenie spotkało się z uznaniem lokalnych biskupów, którzy również postanowili do niej dołączyć.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
James Martin SJ

Nie jest to przewodnik, który umożliwi zrozumienie wszystkiego o wszystkim.Pokazuje on raczej, jak odnaleźć Boga w każdym wymiarze swojego życia.

  • Skąd mam wiedzieć, co powinienem w życiu robić?
  • Skąd mam wiedzieć, kim być w życiu?
  • ...

Skomentuj artykuł

Niezwykła adoracja: Jezus płynie z miasta do miasta łodzią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.