Majówka przyniesie lato - upały i burze

Majówka przyniesie lato - upały i burze
(fot. amandabhslater / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
PAP / wm

Długi, majowy weekend przyniesie lato. Mimo powszechnego zachmurzenia ma być ciepło - w wielu miejscach temperatury zbliżą się do 30 stopni. Pojawią się przelotne opady, a nawet burze. Ciepłe będą też noce - wynika z prognozy przygotowanej przez IMGW-PIB.

Noc z piątku na sobotę (28 kwietnia) będzie bezchmurna lub pojawi się zachmurzenie małe, jedynie na Pomorzu i wybrzeżu zachmurzenie ma być umiarkowane lub duże. Miejscami można się spodziewać przelotnego deszczu lub burzy. W większej części Polski temperatura minimalna wyniesie od 8 do 12 st. C, na Ziemi Lubuskiej - do 13, a w rejonach podgórskich - około 7 st. C. Wiatr będzie słaby, z kierunków południowych.

Dzień zapowiada się bezchmurnie lub niemal bezchmurnie z wyjątkiem Pomorza i wybrzeża, gdzie zachmurzenie będzie umiarkowane lub duże, z miejscowymi, przelotnymi opadami deszczu lub burzami. Temperatura maksymalna wyniesie najczęściej od 25 do 28 st. C. Na Pomorzu oraz miejscami w rejonach podgórskich sięgnie nawet od 23 do 25 st. C, a na wybrzeżu - od 17 do 22 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowy, na wybrzeżu północno-wschodni.

Na noc z soboty na niedzielę (29 kwietnia) prognozowany jest brak chmur lub małe zachmurzenie, z wyjątkiem wybrzeża i Pomorza, gdzie zachmurzenie będzie umiarkowane. Temperatura minimalna wyniesie od 10 do 14 st.C - z wyjątkiem północno-zachodnich krańców Polski, gdzie spadnie do 9 st. C. Wiatr będzie słaby, z kierunków południowych, a na wybrzeżu słaby i umiarkowany, północno-wschodni. Wysoko w górach może wiać umiarkowanie i dość silnie, w porywach do 60 km/godz.

Niedziela w większości kraju zapowiada się bezchmurnie lub z małym zachmurzeniem, tylko na północy zachmurzenie może być małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna wyniesie od 26 st. C na północnym wschodzie do 30 st. C miejscami na krańcach zachodnich; na Pomorzu i miejscami w rejonach podgórskich będzie od 23 do 25 st. C, a na wybrzeżu - od 15 do 20 stopni. Wiatr powieje słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni. Na wybrzeżu i Pomorzu wiatr może być umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, a na wybrzeżu w porywach osiągnie prędkość do 60 km/godz. Wysoko w górach wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 60-70 km/godz., południowy.

Poniedziałek (30 kwietnia) przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże w województwach północnych, w pozostałej części kraju - małe i umiarkowane, po południu wzrastające miejscami do dużego. Lokalnie, głównie na zachodzie i północy kraju, zapowiadają się przelotne opady deszczu i burze. Temperatura minimalna będzie się wahać od 7-11 st. C na północy kraju do 13-15 st. C w centrum i na zachodzie. Temperatura maksymalna wyniesie od 23 stopni na Suwalszczyźnie i Pomorzu Zachodnim do 28 st. C na Lubelszczyźnie i 29 st. C na wschodzie Małopolski. Tylko na wybrzeżu, przy wietrze od morza, może być około 17 st. C. Wiatr będzie słaby i miarkowany, w czasie burz silniejszy, porywisty, południowo-wschodni. Na wybrzeżu wiatr - umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/godz., północno-wschodni.

We wtorek (1 maja) zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Z upływem dnia w wielu miejscach wzrośnie do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz dotyczy północnego wschodu Polski. Temperatura minimalna wyniesie od 11 do 15 st. C, tylko na Pomorzu Zachodnim i nad morzem około 7 st. C. Przewidywana temperatura maksymalna będzie się wahać od 22-23 stopni C na północy do 27 w centrum i 30 na wschodzie Małopolski. Tylko na wybrzeżu, przy wietrze od morza, wyniesie ona około 15 st. C. Wiatr będzie słaby i miarkowany, w czasie burz silniejszy, porywisty, wschodni. Na wybrzeżu pojawi się wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/godz., północno-wschodni.

Na środę (2 maja) instytut meteorologii zapowiada zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane, lokalnie w południowej połowie kraju, wzrastające do dużego, aż do wystąpienia burz. Temperatura minimalna wyniesie od 9 do 14 st. C, tylko na Pomorzu i nad morzem będzie to około 8 st.C. Temperatura maksymalna może się wahać od 20 st. C na północy do 24 st. C w centrum i 28 st. C w Małopolsce. Wiatr będzie słaby i miarkowany, w czasie burz silniejszy, porywisty, północno-wschodni.

W czwartek (3 maja) zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, na południu kraju okresami duże, z możliwością lokalnych burz. Temperatura minimalna wyniesie od 4 do 9 st.C. Temperatura maksymalna - od 20 st. C na północy do 26 st. C na południowym-wschodzie, a na wybrzeżu będzie to 16 i 18 st. C. Powieje wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz silniejszy, porywisty, południowo-wschodni.

Piątek (4 maja) będzie na ogół pogodny. Tylko na zachodzie Polski lokalnie możliwy będzie przelotny deszcz i burze. Temperatura minimalna wyniesie od 6 do 10 st. C, maksymalna - od 22 do 25 st. C na większej części kraju, a na wybrzeżu - 16 i 18 st. C. Będzie wiał wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz silniejszy, porywisty, południowo-wschodni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Majówka przyniesie lato - upały i burze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.