Małopolskie: w Tatrach lawinowa trójka

Małopolskie: w Tatrach lawinowa trójka
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Trzeci - znaczny stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w poniedziałek ratownicy TOPR. To efekt halnego, który przeniósł śnieg w formacje wklęsłe i utworzył nawisy śnieżne - podkreślają ratownicy górscy.

Wyzwolenie lawiny w Tatrach jest teraz możliwe przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach - informują ratownicy.

Jak powiedział ratownik górski Adam Marasek, wiejący od sobotniej nocy wiatr halny, przyczynił się do powstania pryzm i nawisów śnieżnych. - Halny oraz zapowiadane opady śniegu zdecydowanie pogorszą stabilność pokrywy śnieżnej - dodał.

Wysoko w górach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. W takich warunkach turyści powinni ograniczyć swoje wędrówki do górskich dolin, ale trzeba mieć na uwadze, że i niższe szlaki są mocno oblodzone. Po halnym na szlakach reglowych mogą zalegać powalone gałęzie i drzewa.

Wyjście na szlaki powyżej górskich schronisk wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy o poruszaniu się w zimowych warunkach. W wyższych partiach Tatr na szlakach zalega świeży śnieg, a wiele miejscach ich przebieg jest niewidoczny. W partiach graniowych miejscami potworzyły się duże zaspy śnieżne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Małopolskie: w Tatrach lawinowa trójka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.