Tatry: rekordowa liczba turystów

Tatry: rekordowa liczba turystów
(fot. Foter / CC BY)
PAP / kw

Tegoroczny lipiec i sierpień w Tatrach pod względem liczby turystów należą do rekordowych. W wakacje największe polskie góry odwiedziło ponad 1 mln 200 tys. turystów.

Tatrzański Park Narodowy szacuje liczbę wejść w Tatry na podstawie sprzedanych biletów wstępów na teren parku. W lipcu Tatry odwiedziło nieco ponad 551 tys. osób, a w sierpniu wędrowało po nich ponad 650 tys. turystów.

"Porównując te dane z poprzednimi latami to znaczny wzrost, jednak te dane nie są niepokojące z punktu widzenia przyrody" - podsumował dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

Dyrektor podkreślił, że o ile turyści przestrzegają zasad obowiązujących w parku narodowym, to znaczy nie schodzą ze szlaków, nie śmiecą, nie niszczą przyrody, nie hałasują i nie dokarmiają dzikich zwierząt, chwilowe zwiększenie liczby odwiedzających nie stanowi dużego problemu, a negatywny wpływ na przyrodę nie jest aż tak odczuwalny.

Pseudoturyści

DEON.PL POLECA

Ziobrowski powiedział, że sezon wakacyjny w Tatrach przebiegł spokojnie z wyjątkiem kilku aktów wandalizmu, kiedy pseudoturyści pomalowali sprejami skały. Straż parku ukarała też kilku turystów, którzy zażywali kąpieli w tatrzańskich stawach.

Do dużej frekwencji turystycznej w Tatrach przyczyniła się z pewnością wyjątkowo ciepła i sucha jak na góry pogoda.

Najpopularniejsze szlaki

Od lat niezmiennie najpopularniejszym szlakiem w Tatrach jest trakt prowadzący od Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. W lipcu 28 lipca na szlak weszła rekordowa liczba 9 tys. 222 osób. Dużą popularnością cieszyły się też Doliny Chochołowska i Kościeliska.

Na szlakach na popularne szczyty, jak Giewont, w niektóre dni tworzyły się kolejki oczekujących na wejście pod słynny krzyż.

"Najpopularniejsze szlaki turystyczne odwiedzają nie tylko ludzie, lecz także dzikie zwierzęta. Ważne jest, aby turyści byli świadomi tego, że wchodzą do domu mieszkańców lasu. Turyści są tu tylko gośćmi" - zauważył dyrektor TPN.

Turyści wędrujący po Tatrach mogli napotkać m.in. największych tutejszych drapieżników - niedźwiedzie. Były one widywane w rejonach Morskiego Oka, Doliny Strążyskiej, Polany Kondratowej oraz w pobliżu schroniska "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej.

Podczas przypadkowego spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie i powoli się wycofywać - radzą przyrodnicy z TPN.

Co roku najwyższe polskie góry odwiedza około 3 mln turystów, a największą popularnością Tatry cieszą się właśnie podczas wakacji.

Do dyspozycji odwiedzających Tatrzański Park Narodowy jest 275 km oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne takie jak łańcuchy, klamry i drabinki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tatry: rekordowa liczba turystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.