Indie: Poszukiwania bajońskiego skarbu

Indie: Poszukiwania bajońskiego skarbu
(fot. Timitrius / flickr.com / CC BY-SA)
PAP / kn

Archeolodzy rozpoczęli prace wykopaliskowe pod ruinami XIX-wiecznego fortu w północnych Indiach, poszukując wielkiego skarbu, o którym pewnemu hinduistycznemu mnichowi powiedział duch dawno zmarłego króla.

Król Rao Ram Baksh Singh, który powstał przeciwko brytyjskim rządom kolonialnym, został powieszony w 1858 roku. Swami Shobhan Sarkar powiedział jednemu z indyjskich ministrów, że duch monarchy objawił mu się we śnie i poprosił o zajęcie się ważącym tonę złotym i srebrnym skarbem, ukrytym pod fortem w stanie Uttar Pradeś w północnych Indiach.
W niedzielę archeolodzy i geolodzy udali się do tego fortu i ustalili, że na głębokości ok. 20 metrów znajduje się tam "ciężki metal". Zaczęto więc kopać we wskazanym przez swamiego miejscu, pod świątynią na terenie fortu.
Na skarb, o którym mówi się, że może być wart w przeliczeniu prawie 50 mld USD, na razie nie natrafiono, ale już zgłaszają się ludzie z roszczeniami do tej bajońskiej fortuny. Jest wśród nich jeden z potomków króla Rao Ram Baksh Singha, a także władze stanu Uttar Pradeś, jednego z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych w Indiach. Również władze lokalne uważają, że coś im się ze skarbu należy.
Mieszkańcy położonej w pobliżu fortu biednej wioski Daundia Khera, w której nie ma nawet elektryczności, mówią, że o skarbie wiedzą od dawna, z opowieści starych ludzi. Teraz dostęp do miejsca prac wykopaliskowych zablokowano osobom postronnym, w obawie, że tłumy będą chciały zobaczyć skarb, a być może także uszczknąć coś z niego dla siebie.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Indie: Poszukiwania bajońskiego skarbu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.