Muzycy jazzowi na fotografiach Carnelliego

9 lat temu
PAP / slo

Ponad 40 czarno-białych fotografii muzyków jazzowych można od środy oglądać na wystawie w Kaliszu. Jej autorem jest warszawski artysta Lechosław Carnelli, który należy do nielicznych fotografików preferujących nadal analogowe zdjęcia.

- Ekspozycja będzie towarzyszyć rozpoczynającemu się 25 listopada w Kaliszu 38. Międzynarodowemu Festiwalowi Pianistów Jazzowych - poinformował PAP dyrektor Galerii w Hallu, Bartosz Łukaszonek.

Według niego, zestaw pokazanych fotografii może wzbudzać zainteresowanie oglądających właśnie ze względu na analogową technikę. - Najistotniejsze są same odbitki, które zrobiono na papierach barytowych, z całą mistrzowską znajomością procesu pracy w ciemni. Są one świetnie oprawione - ocenia dyrektor.

Na fotografiach można zobaczyć najwybitniejszych twórców jazzowych, m.in. Sandry Wilson, Johna McLaughlin’a, Jeana Luc Ponty, Tomasza Stańko, Leszka Możdżera. Ich autor skupił się na portrecie, w jego pracach nie ma dynamicznych ujęć i mocnych skrótów perspektywicznych, mówi Łukaszonek.

Jest także cały zestaw pianistów jazzowych, m.in. Andrzeja Jagodzińskiego i Leny Ledoff, która otworzy tegoroczny festiwal. Większość z uwiecznionych przez Carnelliego pianistów występowała w Kaliszu.

Carnelli jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W ostatnich latach stworzył cykle zdjęć "Trzy minuty dla jazzu", "Krótka opowieść o flamenco" i "Scenki z ogrodu wyobraźni". Do ich stworzenia opracował specjalną, unikalną technikę połączenia dwóch światów fotografii - dzisiejszego cyfrowego z dawnym analogowym.

Ekspozycję można oglądać do 4 grudnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzycy jazzowi na fotografiach Carnelliego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.