25 lat "Bad" Michaela Jacksona

25 lat "Bad" Michaela Jacksona
(fot. okładka płyty "Bad", Michael Jackson)
PAP / mh

31 sierpnia 1987 roku do amerykańskich sklepów płytowych trafił krążek "Bad" Michaela Jacksona. Siódma płyta "króla popu" okazała się piątą najlepiej sprzedającą się płytą w historii muzyki popularnej i jedną z jego najpopularniejszych prac.

W 1982 roku Michael Jackson osiągnął swój największy sukces artystyczny i komercyjny. Jego płyta "Thriller" sprzedała się w nakładzie 100 milionów egzemplarzy. Kolejnym krążkiem, "Bad" wokalista liczył na powtórzenie tego osiągnięcia. "Bad" został piątym najlepiej sprzedającym się albumem w historii muzyki popularnej, jednak wyniku "Thrillera" nie pobił.

Nad produkcją albumu czuwał Quincy Jones - jazzowy trębacz i producent płyt m.in. Raya Charlesa. W studiu Westlake Audio zbudowano specjalną, drewnianą scenę, by Jackson mógł tańczyć, nagrywając ścieżki wokalne. Muzyk przygotował na sesję około trzydziestu utworów, chcąc zmieścić je wszystkie na płycie. Jones zasugerował mu ograniczenie materiału i skupienie się na najlepszej dziesiątce. Wśród nich znalazły się późniejsze przeboje "Bad", "Man in the Mirror" i "Smooth Criminal".

Płyta "Bad" często określana jest jako rozwinięcie "Thrillera"; podejmuje te same tematy a jej brzmienie jest zbliżone do poprzedniczki. Jackson wykorzystał powodzenie "Thrillera" i zbudował na nim sukces kolejnego albumu. W utworach z "Bad" miesza się pop, rock i Rn'B. Wokalista chciał wypełnić krążek duetami z Princem, Whitney Houston, Arethą Franklin i Barbarą Streisand. Z tych planów nic nie wyszło; do skutku doszły jedynie wspólne utwory ze Steviem Wonderem i Siedahem Garrettem.

DEON.PL POLECA

Po sukcesie "Thrillera" i wypowiedziach Jacksona o planowanych duetach, oczekiwania wobec nowej płyty wzrosły. Niecały miesiąc po premierze, "Bad" była na szczycie listy przebojów Billboardu, na którym utrzymała się przez następne sześć tygodni. Wszystkie pięć singli, promujące wydawnictwo znajdywało się na pierwszym miejscu listy przebojów Billboard Hot 100. Album jest drugim najpopularniejszym krążkiem muzyka. Jak dotąd, sprzedał się w nakładzie 45 milionów egzemplarzy.

Stacje telewizyjne w kółko emitowały teledysk do tytułowego utworu, nakręcony przez Martina Scorsese. Wydanie płyty zostało jeszcze wzmocnione premierą filmu "Moonwalk", który zawierał utwory pochodzące z krążka.

Choć "Bad" nie powtórzył sukcesu "Thrillera" - z ponad 100 milionami sprzedanych egzemplarzy, do dziś najpopularniejszego albumu Jacksona - i sprzedał jedynie jedną trzecią tego nakładu, dziś oceniany jest jako jedno ze szczytowych osiągnięć artystycznych "Króla Popu".

Michael Jackson urodził się w 1958 roku jako siódme z dziewięciorga dzieci Josepha i Kathrene Jacksonów. Matka wychowywała dzieci w zdyscyplinowanej, religijnej atmosferze. W 1964 roku przyłączył się do rodzinnego zespołu wokalnego The Jackson Brothers. Po zwycięstwie w konkursie talentów, grupa zaczęła regularnie koncertować. Opiekunem zespołu został Jackson senior, który okazał się bezwzględny w dyscyplinie narzucanej synom. Regularnie stosował wobec nich przemoc. W 1968 roku zespół - już pod szyldem The Jackson 5 - podpisał umowę z wytwórnią Motown Records. Przebojami "ABC", "I'll Be There" i "The Love You Save", zespół wspiął się na szczyty list przebojów.

Głównym motorem napędowym grupy stał się Michael, który w 1972 roku wydał swoją pierwszą płytę solową "Got To Be There". W 1978 roku, na planie "Czarnoksiężnika z krainy Oz" Jackson poznał producenta i jazzową legendę, Quincy'ego Jonesa. Wspólnie przygotowali albumy "Off The Wall", "Thriller" i "Bad", uchodzące za najlepsze prace wokalisty. Jackson stał się niezależny od rodzinnego zespołu i kontroli despotycznego ojca. Stał się największą osobistością muzyki pop. Do jego największych przebojów należą: "Thriller", "Beat It", "Billy Jean" i "Black or White". Nagrał dwanaście płyt a także spopularyzował ruchy taneczne jak "moonwalk". Jest laureatem 13 nagród Grammy. Zmarł na atak serca w 2009 roku w wieku 50. lat.

Z okazji rocznicy wydania płyty, przygotowywana jest specjalna edycja albumu, pod tytułem "Bad 25", wzbogacona o niepublikowane nagrania. Wydawnictwo powstaje we współpracy Instytutu Michaela Jacksona i Epic Records. Premierę zapowiedziano na 18 września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

25 lat "Bad" Michaela Jacksona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.