51. Bydgoski Festiwal Muzyczny

51. Bydgoski Festiwal Muzyczny
PAP / psd

Osiemnaście koncertów w Bydgoszczy, Toruniu i Chełmnie złoży się na 51. Bydgoski Festiwal Muzyczny. Tegoroczna edycja imprezy rozpocznie się 13 września i odbywać się będzie pod tytułem "Klasyka i jazz".

Festiwal zainauguruje w piątek "Pasja według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Antoniego Wita i połączonych zespołów chóralnych (Chór Filharmonii Narodowej i Warszawski Chór Chłopięcy) oraz solistów - Christiane Libor, Jarosława Bręka i Stephana Klemma. Recytacje powierzono Danielowi Olbrychskiemu.

Wśród festiwalowych gwiazd są w tym roku m.in. wirtuoz skrzypiec Nigel Kennedy, pianista jazzowy Adam Makowicz, dyrygenci Antoni Wit, Wojciech Rajski i Kazimierz Kord, a także Polska Filharmonia Kameralna i zespół Kwadrofonik.

"Program festiwalu jest jak zwykle imponujący, zarówno pod względem repertuarowym, jak i wykonawczym. To będzie prawdziwa uczta dla melomanów, nic dziwnego, że nasza impreza ma silną krajową i międzynarodową markę" - ocenił w poniedziałek Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, który przekazał na organizację imprezy 450 tys. zł.

W pierwszych dniach festiwalu zaplanowano m.in. recitale Adama Makowicza w Bydgoszczy i Toruniu oraz wykonanie utworów Igora Strawińskiego, Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. Zabrzmi także muzyka siedemnastowiecznego polskiego kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, która zostanie wykonana w kościele Wniebowzięcia w Chełmnie, mieście z którym kompozytor był związany przez kilka lat.

Festiwal zakończy 4 października "Requiem" Giuseppe Verdiego w wykonaniu filharmoników bydgoskich i chóru Opery Nova oraz solistów: Joanny Woś (sopran), Anny Lubańskiej (alt) Nikolaya Dorozhkina (bas) i Pawła Izdebskiego. Dyrygować będzie Kazimierz Kord.

Bydgoski Festiwal Muzyczny jest jedną z najstarszych cyklicznych imprez tego rodzaju w Polsce. Obecną formę festiwali kształtuje znaczna różnorodność trendów i stylów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

51. Bydgoski Festiwal Muzyczny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.